Докладът "Заплащане и равнопоставеност в България" се основава на данни от Националния статистически институт и обхваща различни аспекти от секторите в икономиката, като посочва, че все пак има такива, в които доходите на жените надминават тези на мъжете.
В доклада се споменава още, че разликата в заплащането надхвърля дискриминацията при трудовите възнаграждения и обхваща по-голям брой неравенства, пред които са изправени жените. Други изследвания показват, че ако не бъде преодолян проблема, постигането на равенство в заплащането може да отнеме над 250 години.
Разликата в заплащането и класифицирането на определени професии и индустрии като “мъжка” и “женска” работа допълнително илюстрират наслоените стереотипи и патриархални нагласи. Именно те са и сред причините, които водят до очакването жените да полагат повече часове неплатен труд, домакинска работа, грижи за членове на семейството и др.
Докладът посочва, че това са и сред основните причини жените да прекъсват професионалното си развитие за даден период от време, повече отколкото са склонни мъжете, а това води до намаляване на възможностите да заемат повече и по-големи ръководни позиции в световен мащаб.
Глобално жените печелят 77 цента за всеки долар, спечелен от мъжете, а това води до неравенство между половете и пенсиониране на жените в бедност.

Само 28.2% от управленските позиции в световен мащаб са заети от жени (UN Women, 2023), посочва докладът, а жените в Европейския съюз печелят над 10% по-малко от колегите си мъже. Процентът на жените с висше образование е по-висок, но въпреки това те са по-слабо представени на трудовия пазар. Според данните през 2022 г. около 28% от жените в ЕС се трудят на непълен работен ден, мъжете - 8%.
Направените изводи отново утвърждават неравенството между половете, което води до прекомерно натоварване и стрес у жените, от които се очаква да полагат огромно количество неплатен труд, докато достъпа до по-добри възможности и работни позиции, остава ограничен. Подобни статистики показват не просто дискриминация срещу жените, а патриархални корени, обществени стереотипи и нагласи, които водят до крайно влошаване живота на жените и обричане на право на развитие, изолация и бедност.
Източници:
Автор: Дара Сапунджиева
Comentários