top of page
vechernicamedia

Протести за признаването на жертвите на сексуално насилие по време на конфликт в Сърбия

При отбелязването на Международния ден за елиминиране на сексуалното насилие по време на конфликт, активисти се събраха в Белград, за да призоват сръбските власти да предоставят правно признаване на оцелелите от изнасилване по време на война.


Символичен протест беше организиран от сръбските феминистки организации „Жени в черно” и „Автономния женски център” в центъра на Белград през юни за отбелязването на Международния ден за елиминиране на сексуалното насилие по време на конфликт.


Жени изложиха банери с лозунги:  „Изнасилването е акт на геноцид.”,Ние помним жените изнасилени във войната!” и „Изнасилването е форма на омраза към жените.”

Сърбия е единствената страна в бивша Югославия, коята не признава оцелелите от сексуално насилие по време на война като цивилни жертви на войната. Двете неправителствени организации настояват за промяна на Закона за правата на военноморските войници, военноинвалидите и членовете на техните семейства, за да се коригира този пропуск.


(източник: Balkan insight)


Саня Павлович, активистка от „Автономния женски център” споделя, че искат да дадат гласност за сексуалното насилие, което се случва по целия свят по време на войни и конфликти, но преди всичко, че макар изминали 30 години от войните през 90-те години, жертвите на сексуално насилие не са официално припознати като цивилни жертви от сръбските власти.


Те искат промени в закона, които да припознаят жертвите на сексуално насилие, въпреки националността, като им позволи да получават социални помощи и подкрепа от държавата.


Павлович отбелязва, че жените в държавите, които ги припознават като цивилни жертви получават някакъв вид месечна пенсия. „Те използват тези пари преди всичко за лекарства, за да се грижат за своето физическо и психическо здраве, именно заради последствията оставени от тези престъпления.”


Тя твърди, че на  „на символично ниво е важно държавата Сърбия да признае изнасилването като военно престъпление”. Тя добавя и, че към този момент сръбските власти дори не знаят колко жертви има в страната.  „Тази страна често говори за сръбските жертви, но виждаме, че в случая с жените дори  не става въпрос за това”.


(източник: European Women's loby)


Международният наказателен трибунал за бивша Югославия (ICTY) в Хага класифицира сексуалното насилие като военно престъпление и престъпление срещу човечеството. Първата му присъда, осъждаща обвиняем за сексуалното насилие по време на война, идва през 2001 г. в процеса срещу командира на армията на босненските сърби Драголюб Кунарац и неговите подчинени Радомир Ковач и Зоран Вукович.


В Босна и Херцеговина жените, оцелели след изнасилване по време на война, бяха признати за първи път в света като цивилни жертви на война във федералната единица на страната през 2006 г. Босна и Херцеговина и Косово също са създали правни механизми за обезщетение за оцелелите.


Миналата година, за първи път в света, Федерацията на Босна призна децата, родени в резултат на изнасилване по време на война, също за цивилни жертви на война.


Хърватия и Косово също признават оцелелите от сексуално насилие по време на война като цивилни жертви на война, които имат право на различни видове компенсации и социални услуги. Повече от 1500 души са получили този статут в Косово и над 200 в Хърватия, се твърди в изявление на “Автономния женски център”. 


Автор: Катарина Балетич

Превод: Златица Маркова

Comments


bottom of page