top of page
vechernicamedia

„Омъжи се за изнасилвача” или възстановителният закон


Много култури следват традицията да принуждават жените и младите момичета да се омъжат за мъжете, които са ги изнасилили.

Бракът се използва, за да позволи на изнасилвача да „поправи“ щетите, нанесени на жените.

(източник: KnowLaw)


Някои страни дори приемат закони, насочени към тази варварска практика -  „омъжи се за изнасилвача”. Такива бяха открити в страни като Италия, която премахна своята версия на закона едва през 1981 г. Франция отмени своя закон едва през 1994 г, но го остави в „наследство” в някои страни от Близкия Изток и Северна Африка, които все още пазят това отвратително наследство.


Законът има вариации, но културните обосновки са подобни, изхождайки от идеята, че мъжете упражняват абсолютна власт над жените. Ако мъж изнасили жена, той може да е извършил престъпление, но той също може да „поправи” щетите, като се ожени за жертвата.


Момичето не може да откаже, по-често поради натиска на обществото. Всъщност от нея се очаква тя да бъде благодарна за предложението на изнасилвача да се ожени за нея и да предотврати срама от „загубеното“ целомъдрие, което би опорочило нея, семейство ѝ и общността.


Филмът „Най-красивата съпруга” е базиран на историята от живота на Франка Виола, която на 17-годишна възраст е отвлечена и многократно изнасилвана от бивш ухажор, който след това ѝ предлага брак. Макар  млада и изправена пред натиск от семейството и селото си да се съгласи на брака, Виола отказва да се предаде и мъжът в крайна сметка е преследван и осъден на 11 години затвор. 


Дългият път към премахването на закони като „ожени се за изнасилвача” не е лесен. В случая с Италия има обществено възмущение, предизвикано от случая с Виола и подкрепа за нейната смелост да откаже „възстановителния брак”. В Мароко самоубийството на младо момиче, след като е било принудено да сключи такъв брак, предизвиква кампания за премахване на закона, отменен през 2014.


(Franca Viola - източнк: Medium)


В Ливан младо момиче се съгласява да се омъжи за своя изнасилвач и да остане омъжена три години, минималната продължителност за оправдаване на изнасилвача. След това тя се развежда със съпруга си, който обаче отмъщава, като отнема живота ѝ. Ливан премахва своя закон „омъжи се за изнасилвача“ през 2017 г.


В света са останали 20 държави, упражняващи го, а в Азия има само две: Тайланд и Филипините. Във Филипините той датира от испанския колониален период, предвиждащ опрощаване на „съблазняване, отвличане, похотливост и изнасилване”, ако нападателят се ожени за жертвата си. 


Източник:

Превод: Катерина Георгиева

Автор: Michael L. Tan


Comments


bottom of page