top of page
  • Facebook
  • Instagram

Над 100 жени държани в нелегална ферма за яйцеклетки

  • Writer: vechernicamedia
    vechernicamedia
  • Mar 31
  • 3 min read

Дълбоко обезпокоителен случай на трафик на хора и експлоатация стана известен в Грузия, при който над 100 жени са били държани в плен и принуждавани да участват в операция за отнемане на яйцеклетки. Жените, предимно от Тайланд, са били примамени с фалшиви обещания за доходоносна работа като сурогатни майки само за да се окажат затворени и подложени на многократни медицински процедури без тяхно съгласие. Историята, съобщена за първи път от Bild и Thai Examiner, хвърля светлина върху нарастващ модел на злоупотреби в световната индустрия, насочена към различните начини на зачеване.


Жертвите са привлечени чрез обяви във Facebook, в които се предлага заплата между 11 500 и 17 000 евро, за да работят като сурогатни майки за двойки с репродуктивни проблеми.


източник: TheSun. my
източник: TheSun. my

Вярвайки, че са си осигурили законна работа, те заминават за Грузия, където разходите им и подаването на заявления за паспорти са покрити от организацията, която стои зад схемата. При пристигането им обаче става ясно, че предложението за работа е било измама. Жените били отведени в изолирани помещения, където им били прилагани хормонални терапии за стимулиране на производството на яйцеклетки и били принуждавани да се подлагат на ежемесечни процедури за извличането им.


Една от оцелелите жени, която говори на пресконференция в Банкок, описва условията, при които са живели като нечовешки. „Отнасяха се с нас като с добитък” и споделя, че жените са били подлагани на постоянни медицински интервенции без подходящи постмедицински грижи. Някои от тях са били оставени без никакво заплащане, въпреки че са били подложени на многократни процедури. Онези, които се опитали да напуснат, били уведомени, че ще трябва да платят 2 000 евро, за да бъдат освободени.


Операцията е разкрита едва когато една от тях успява да избяга и да предупреди тайландските власти. Тя се свързва с Павена Хонгсакула, основател на тайландска фондация, която се занимава със защита на жените и децата от трафик. Фондацията работи заедно с Интерпол по разследването на случая и на 30 януари координира спасяването на три тайландски жени от обекта. Остава неясно обаче колко жени все още са задържани, тъй като тайландските власти заявяват, че разследването продължава.


Участието на организираната престъпност в сферата на раждаемостта не е нещо ново, но този случай показва до какви крайности са готови да стигнат трафикантите, за да експлоатират уязвими жени. Докладите сочат, че операцията в Грузия е била управлявана от престъпна мрежа, ръководена от китайски граждани, като яйцеклетките, събрани от жените, вероятно са били продавани на черния пазар за използване в процедури за инвитро оплождане (IVF).


Thai Examiner описва мрежата като „китайски мафиотски кръг”, който се занимава с широкомащабен трафик на хора.


Оцелелите от схемата съобщават за сериозни здравословни проблеми, дължащи се на принудителните медицински процедури като стрес и физическо изтощение. Хормоналните процедури и многократните екстракции могат да причинят дългосрочни репродуктивни увреждания, но трафикантите не са показали никаква загриженост за благосъстоянието на лишените от свобода жени.


източник: Newsweek
източник: Newsweek

Тайланд има строги закони срещу сурогатното майчинство с търговска цел, като през 2015 г. забрани изцяло тази практика. Това законово ограничение е накарало желаещите да станат родители да потърсят услуги за сурогатно майчинство и донорство на яйцеклетки в други държави с по-меки разпоредби.


Грузия, която се е превърнала в гореща точка за международно сурогатно майчинство, сега е изправена пред засилен контрол след тези разкрития. Въпреки че самото сурогатно майчинство е законно в държавата, този случай подчертава опасностите, на  които са изложени женските тела. Жените са превърнати  в стока и се експлоатират с цел печалба.


Засега спасените жени получават подкрепа от фондация Pavena, но борбата за справедливост за всички жертви на тази операция далеч не е приключила. Случаят повдигна неотложни въпроси относно международните закони за сурогатното майчинство и мащабите на мрежите за трафик на хора, действащи под прикритието на услуги, свързани с раждаемостта.


Физическото и психическо насилие на жертвите на трафик остава неизличими следи върху цялостта на жените. Манипулирането на доверието и въвличането в трафикантски кръгове чрез лъжливи обещания за по-добър живот и реализация на жени белязва живота на хиляди жени годишно! По данни на Европейската комисия трафикът е един от основните проблеми , с които жените се сблъскват, като само за една година той се е увеличил с над 40 % и засяга над 50 % от жените и момичетата. 


Властите в Тайланд и Грузия обещаха по-нататъшни разследвания, но тъй като неизвестен брой жени все още не са открити, мащабът на тази експлоатация може би едва сега започва да се разкрива.


Източник:

Автор: Ели Мачейра-Филдинг

Превод: Мария Испиридонова


 
 
 

Bình luận


bottom of page