Близо 200 хил жени - принудени да оставят децата си и инжектирани с медикамент, причиняващ рак
- vechernicamedia
- 2 days ago
- 2 min read
Потресаващо разследване на ITV разкри режим на принудително осиновяване и прилагане на лекарства, причиняващи рак в Обединеното кралство. Смята се, че за периода между 50-те и 70-те години на 20 век 200 000 неомъжени жени са родили в домове за майки и деца, управлявани от църквата и държавата. В тях те са били притискани да дадат бебетата си за осиновяване.
Принудителното осиновяване не е единствената тайна, която крият британските домове за майки и бебета, като разследването установи, че на пациентите е даван опасният медикамент диетилстилбестрол. Това лекарство, известно като DES, понастоящем се свързва с рака и други сериозни здравословни проблеми.
DES, синтетичен хормон, използван за изсушаване на майчиното мляко, е бил изтеглен през 70-те години на миналия век поради информацията, че води до появата на рака Въпреки това Даян Дефрис разказва пред ITV, че през 1974 г. ѝ е била поставена мистериозна инжекция, която е изсушила кърмата ѝ. По това време тя е била на 16 години.
Много медицински сестри от цялата страна разказват пред ITV, че са прилагали DES през 70-те години в болници и клиники в Обединеното кралство.

Разследванията на домовете за майки и бебета в Ирландия са публични от 2015 г. насам, като ужасните истории са разкрити в книги като „Република на срама” на Каелин Хоган.
В Обединеното кралство неомъжените майки са били третирани като граждани втора категория. Травмата от това е останала за поколенията.
Сю Търнър е на 17 години през 1966 г., когато била изпратена в дом за майки и бебета, управляван от Англиканската църква. Тук тя е принудена да роди сама, отказана ѝ е възможността да кърми, а дъщеря ѝ е насилствено отнета и осиновена.
„Това едно решение, което беше взето за мен... просто разруши живота ми.’’
До края на живота си Сю пази болката и страна, че и второто ѝ дете може да бъде отнето.
През 2021 г. Съвместната комисия по правата на човека заключава, че държавата носи пълната отговорност за последиците от скандала с принудителното осиновяване за цял живот - “между 1949 г. и 1976 г. в Англия и Уелс приблизително 185 000 деца са били отнети от неомъжени майки и осиновени.”
Правителството на Обединеното кралство все още не се е извинило за извършените зверства.
Източник:
Автор: Лора Бътлър (Laura Butler)
Превод: Мария Испиридонова
Comments