В хода на историята котките често са били представяни като символ на женствеността. В Древен Египет са били изобразявани като богове и поставени на пиедестал. По време на манията по вещиците през XVI век котките са будили огромен страх. Те били възприемани като символ на злото и магьосничеството - едновременно почитани и гонени. Тези две схващания са изградили образа на котките, който виждаме днес.
(източник: Forbes)
Подобно на повечето прояви на женско овластяване, е имало патриархална атака, която е действала в неин ущърб. По време на движението за избирателни права на жените в началото на 1900г. котките са използвани в политически карикатури от опозицията - движението против избирателните права. Целта на тези изображения е била да представят жените като некомпетентни или глупави. На една от тях, озаглавена „Искам да гласувам”, е показано малко коте, което крещи. Това инфантилизира жените, като същевременно насажда убеждението, че са досадни. Това е и времето, когато се популяризира фразата „catty“ (с негативна конотация: злопаметен, букв. „котешки“).
Това е още един термин, който е създаден, за да унижава жените, като се възползва от връзката между магьосничеството и котките от XVI век. Страната против женския суфражизъм използвала термина, за да представя жените като хитри или злобни. Суфражетките приемат този образ в популяризираната карикатура, озаглавена „I Am a Suffer Yet“. Тази игра на думи се борила с лишаването на жените от избирателни права.
(източник: The society pages)
През 70-те и 80-те години на миналия век се наблюдава възраждане на проявите на женственост, които разчупват нормите. В днешно това, че куиър хората обичат котки, е широко разпространено клише. Това не винаги е било така и всъщност произлиза от ранното куиър движение.
Седемдесетте години на миналия век започват веднага след Стоунуолските бунтове, които дават гласност на движението за освобождение на куиър хората. Управляващите го възприемат като опасност за начина на живот. Дори Националната организация на жените (NOW) заявява, че лесбийките са заплаха за феминисткото движение. Всичко това формира негативно отношение към куиър движението, а котките се използват за подсилване на негативните стереотипи. Те използват израза „луда дама с котки”, за да обрисуват злобна, неомъжена жена, имайки предвид лесбийките.
Въпреки че това е трябвало да бъде тактика за сплашване, за да се подтикне към по-хетеронормативни идеали - не е проработило. Това довело до създаването на вътрешногрупова система за подкрепа, на име Lavender Menace, за да се добавят хомосексуалните жени към втората вълна на феминизма. Терминът, първоначално създаден като унизителна забележка срещу лесбийките, вече се използвал като термин за умиление.
(източник: NYC LGBT Historic Sites Project)
На свой ред котките са приети от движението като своеобразен талисман. Тяхното нежелание да приемат поражението продължава през десетилетията, като котките се превръщат в положителен и добре дошъл символ сред хомосексуалните хора.
В съвременния пейзаж символиката отново се е променила към по-сексуализирана. Филмите за Жената-котка и някои филми за Батман използват ясни препратки към котките и женствеността. Когато комиксите и филмите излизат за първи път, съществува стигма около жените, които приемат своята сексуалност, като често са наричани sex-kittens. Създаването на Жената-котка е било изконно сексуализирано и конструирано така, че да покаже, че жените са ненадеждни и неразбираеми.
Тя била секссимвол, изображение на женската сексуалност, създадено, за да се обрисува понятието като изначално негативно. На героинята е дадена предистория на секс работничка, която я кара да действа много по-разкрепостено в сравнение с нейните колеги мъже. Въпреки че развитието на персонажа се отдалечава от безпомощността, сексуализираният характер все още е много разпространен.
(източник: Amazon)
Стремежът към свобода и независимост, които споделят както котките, така и жените, е довел до хроничното им сравняване. Първоначално се упражнява желанието за конформизъм и се създава поляризиращ манталитет от типа „ние срещу другите”. Но всеки път, когато това сравнение се изкарва негативно, се намира група жени, които приемат котките като свои съюзници.
В края на краищата, като жена, разбирам афинитета на котката към това да лежи на слънце и да спи с часове.
Превод: Румена Димитрова
Автор: Madison Guetzkow
Comentarios