Изменението на климата изостря съществуващите неравенства между половете и насилието, основано на пола.
По време на КОП29 (Среща на световните лидери за действия в областта на климата) в Азербайджан правителствата бяха призовани да приоритизират политиките, съобразни с пола в областта на климата, които да отговарят на специфичните нужди на жените и момичетата. На срещата бяха изразени сериозни опасения относно пренебрегването на правата на жените по време на тези решаващи преговори за действия в областта на климата.
В Азербайджан екстремните метеорологични явления, влошени от глобалното затопляне и лошото управление на политиките, отговарящи за околната среда, увеличават рисковете, пред които са изправени жените и момичетата. Тъй като честотата и интензивността на свързаните с климата бедствия се увеличават, все повече семейства стават уязвими, което ускорява необходимостта от целенасочени интервенции.
Световният социален съюз „Чистота” участва в тазгодишната сбирка на КОП29, за да разгледа критичната пресечна точка на неравенството между половете и климатичната криза, като се застъпва за политики, които дават приоритет на нуждите и правата на жените и момичетата в условията на екологични предизвикателства.
В Азербайджан има две организации, които предоставят специализирано настаняване и подкрепа на жени, станали жертви на домашно насилие. Едната е „Clean World Social Union и управлява дом за настаняване на жени и деца в столицата Баку, където могат да живеят до 60 души. В град Ганджа има още един такъв дом, който е стопанисван от Обществен съюз „Тамас” и е с капацитет до 25 обитатели.

Социалният съюз „Чист свят” си сътрудничи с международната организация за защита на правата на жените „Равенство сега” (Equality Now) за укрепване на законните права на жените и момичетата в Азербайджан. Координаторът Лейла Сюлейманова разговаря с „Равенство сега” за това как предизвиканото от климата разселване се отразява на жените в страната и защо правителството спешно трябва да направи повече в отговор.
Какви са някои от начините, по които изменението на климата се отразява на жените и момичетата в Азербайджан?
Изменението на климата определено прави жените по-уязвими към насилие, основано на пола. Работили сме с много жени от селски райони, чиито семейства са загубили домовете си и поминъка си поради наводнения, суша и други екологични кризи. Животът на хората, които остават неочаквано без дом, е тотално опустошен. Предишните обстоятелства са им давали възможност да печелят пари, за да подобрят живота си, но сега нямат как.
Това принуждава хората да мигрират към градовете. Насилието, основано на пола, се увеличава, когато хората обедняват. То често оказва натиск върху семействата, които не могат да изкарват прехраната си, което води до това някои мъже да станат по-насилствени към жените си. Всеки ден получаваме стотици обаждания от жени, но поради ограничения капацитет на нашите приюти се налага да отказваме на много от тях.
След екстремни климатични събития много жени мигрират сами към големи градове като Баку, за да издържат семействата си. Някои от тях обаче нямат необходимите умения или знания, за да си намерят работа и да печелят пари. Преместването, причинено от екологичната криза, изолира жените от техните социални мрежи и системи за подкрепа и ги прави по-уязвими към това да станат жертви на насилие. Освен домашното насилие, наблюдаваме и увеличаване на сексуалната експлоатация с търговска цел и трафика на хора.
Как правителството на Азербайджан реагира на въздействието, което климатичните промени оказват върху жените в страната?
Азербайджанското правителство проявява известно разбиране за това как изменението на климата влияе върху жените и момичетата, но не е достатъчно. Макар че правителството прави някои неща във връзка с изменението на климата, политиците не откриват връзка между екологичната криза, проблемите на половете и насилието, основано на пола.
Промените в законодателството и наказанията за детските бракове стават все по-строги, но екологичната криза със сигурност влошава положението, тъй като хората стават все по-бедни и животът им става все по-труден. Това води до увеличаване на детските бракове. Някои семейства смятат, че ако имат момиче, за което не могат да си позволят да осигурят храна и образование, то трябва бързо да бъде омъжено.
В случаите на насилие, основано на пола, след екстремни метеорологични явления жените често нямат финансова подкрепа, не знаят към кого да се обърнат и може да развият психологически проблеми. Понякога е много трудно да се окаже подкрепа на тези жертви, тъй като те се нуждаят от безплатна и редовна помощ, но има много хора, на които не можем да помогнем поради ограничените ресурси. А когато има наводнения, броят на жените, които се нуждаят от помощ, се увеличава много, но ние не можем да осигурим толкова голяма подкрепа.
Не съм чувала за официални стратегии или планове за действие за подобряване на положението на жените при екологична криза. Правителствените стратегии следва да включват изпълнение и координация за решаване на проблемите на жените. Без това е трудно да се справим с тези проблеми.
Какви действия в подкрепа на жените са необходими от страна на правителствата по отношение на изменението на климата?
Жените и момичетата са пряко и непропорционално засегнати от екологичната криза и ние трябва да повдигнем въпроса пред правителствата и други ключови заинтересовани страни. Съществува критична възможност за справяне с уникалните предизвикателства чрез разработване и прилагане на всеобхватни рамки и стратегии, съобразени с пола, които да се справят както с непосредствените, така и с дългосрочните последици.
Програмите за професионално обучение могат да помогнат на жените да се адаптират към изменението на климата, като им осигурят умения за устойчив поминък. Това е особено важно за жените в селските райони, на които може да се наложи да мигрират в по-големите градове, където възможностите за намиране на работа са по-вероятни. Осигуряването на достъп до работа дава възможност на жените да подсигурят живота и общностите си, като същевременно повишава устойчивостта им срещу предизвикателствата, свързани с климата.

Също толкова важно е да се увеличи участието на жените в процесите на вземане на решения, свързани с политиките в областта на климата. Като включват гледните точки и опита на жените, правителствата могат да създадат по-справедливи и ефективни решения. Равнопоставеността на половете трябва да заема централно място в тези дискусии, като се гарантира, че гласовете на жените оформят политиките, насочени към екологичните и обществените въздействия.
Източник:
Автор: Maithreyi Kamalanathan
Превод: Цветелина Михайлова
Източнин заглавна снимка: The Guardian
Comments