Колпоскопията е рутинно гинекологично изследване, при което влагалището и шийката на матката се наблюдават със специален микроскоп (колпоскоп). Тъканите се виждат многократно увеличени (от 6 до 40 пъти) и по този начин могат да се установяват изменения по шийката на матката, недоловими с просто око. Целта е да се открият невидими с просто око образувания. Използват се два разтвора – на оцетна киселина и луголов (йоден) разтвор. И двата са специфични и отдиференцират предракови и ракови състояния. Самото изследване е част от гинекологичния преглед и е неинвазивно, като се извършва бързо и безболезнено.
(източник: Omed)
Лекарите обикновено провеждат колпоскопии, ако скрининговите тестове за рак на маточната шийка,тестове на Пап, разкрият анормални клетки на шийката на матката.
Тестът може също да се използва за изследване на: болка и кървене; възпалена шийка на матката; неракови образувания; генитални брадавици или човешки папиломен вирус (HPV); рак на вагината.
Процедурата:
При колпоскопията се поставя „спекулум" (инструмент за разширяване), който позволява по-добър изглед на шийката на матката. След това тя и вагината се тампонират внимателно с йод или слаб разтвор, подобен на оцет (оцетна киселина), който премахва слузта от повърхността на тези области и помага да се откроят подозрителните тъкани.
После специален увеличителен инструмент (колпоскоп) се поставя близо до отвора на вагината, което позволява на лекаря да освети ярка светлина в него и да погледне през лещи. Ако се открие анормална тъкан, могат да се вземат малки парчета тъкан от вагината и/или шийката на матката с помощта на инструменти за биопсия. По-голямата проба от клетки от цервикалния канал може също да бъде взета с помощта на малък инструмент с форма на лъжичка (кюрет). Гинекологът може да приложи разтвор в областта на биопсията, за да предотврати кървене.
(източник: Ezine)
Какво сочат данните относно рака в България?
Според данните на Националния раков регистър честотата на новооткритите случаи на рак на шийката на матката се е увеличила почти трикратно през последните няколко години, като броят на новите заболявания е от порядъка на 1100-1200 годишно, а на смъртните случаи – между 350 и 400. За съжаление тази статистика показва, че всеки ден в България умира по една жена от рак на маточната шийка и се диагностицират три нови случая на заболяването.
Какво съветват специалистите?
С цел да не се стига до злощастен случай поради късна реакции, гинеколозите препоръчват колпоскопията да се извършва един път годишно при млади, нераждали жени и два пъти годишно с напредване на възрастта, раждане или при съмнения, които налагат по-често наблюдение.
Източници:
Автор: Мария Испиридонова
Comments