top of page
  • Facebook
  • Instagram

Град Умео (Швеция): най-феминисткият град

vechernicamedia

От почистването на снега до автобусните спирки, от градското оборудване до футболните отбори – в този малък град в Скандинавия жените и мъжете се разглеждат и третират еднакво – с цел да направят живота на всички по-щастлив.


Първата в света публично поръчана статуя, посветена на движението #MeToo, изобразява ръмжаща червена пума на върха на стоманена рамка, проектирана да имитира затворнически решетки, се намира в центъра на град Умео. Официалното ѝ заглавие, според създателката ѝ Камила Акрака, е Listen, но всички я наричат просто „puman” – пумата.


източник: Visit Umea
източник: Visit Umea

С появяването ѝ на централния площад пред старото кметство през 2019 г., тя се превръща в символ на това невзрачно място, известно като „най-феминисткия град в света“.


Умео с население 134 000 души е известен в Швеция като дом на радикални идеи и на „червения университет“ – през 70-те години на миналия век градът е бил домакин на голям брой студентски стачки и леви, политически активни студенти.


„Когато университетът е бил основан тук (през 1965 г.), това е било време на прогресивни идеи в Швеция”, казва жителка на града. „По-късно Умео става първият град в Швеция, който има професор по изследвания на пола (Брит-Мари Тюрен през 1997 г.).


Тук винаги е имало силно движение на „гражданското общество”. През 1976 г. за първи път в университетската програма се появява курс по женски изследвания. Две популярни феминистки радиопрограми (Radio Ellen през 80-те години и Freja през 90-те години) и два от най-големите феминистки фензина в Швеция (Amazon и Radarka в края на 90-те години) са излезли от Умео. Мари-Луиз Рьонмарк, която по-късно става кмет на града, е сред първите, които през 90-те години на ХХ век защитават идеята за това място като „община с равнопоставеност на половете.”


източник: WorldCrunch
източник: WorldCrunch

Стокхолм е на 400 мили на юг, на шест часа път с влак. „Ако имаме някаква ситуация, трябва да я решим сами. Ние сме много зависими един от друг. Хората имат високо доверие, защото няма друг начин на живот. Има много ниско ниво на престъпност. Това не се поддържа лесно, не на последно място защото всяка година при нас идват и си отиват по хиляда души заедно с университета. Но по същество се грижим един за друг.”, споделят жители на града. Умео е столица на окръг Вестерботен, в който се намират огромни територии с дива природа – земя, по-голяма от тази на Дания и Нидерландия.


През 2004 г. най-големият шведски всекидневник Dagens Nyheter излиза със заглавие „Как Умео се превърна в успешна феминистка крепост“. Съдбата на женския футболен отбор, който в крайна сметка изпадна в немилост, илюстрира целия принцип на социалното инженерство в Умео, основано на равенството. Идеята не е, че една група трябва да се облагодетелства в дългосрочен план пред друга, защото това не е равнопоставеност, а просто, че условията за игра трябва да бъдат изравнени, така че всички да имат еднакви шансове.



А какво да кажем за мъжете? „Що се отнася до отпора от страна на мъжете, бих казал, че той идва от няколко души, които може да се почувстват изоставени от промяната”, казва Микаел Брандстрьом, директор по развитието в общинския съвет на Умео. „Но тези гласове са рядкост и съм забелязал, че много мъже, особено по-младите поколения, виждат положителните страни на това да живеят в по-равноправно общество."


Ключът към това повечето хора да се съгласят с всички тези идеи е, че те са елементарен здрав разум: „Когато една италианска колежка ме представяше и обясняваше работата, която вършим, тя каза: „Техните методи не са сложни. Те просто вършат работата.”


Източник: 

Авторка: Вив Гроскоп

Превод: Мария Испиридонова

Comments


bottom of page