ACCEPT, TGEU и ILGA-Europe приветстваха решението на Съда на Европейския съюз от 04.10.2024, което потвърди, че отказ на държава членка на Европейския съюз да признае промени на името и маркера за пол, придобити в друга държава членка, е в противоречие с правата на гражданите на Европейския съюз.
Дело „C-4/23 Mirin" засяга Ариан Мирзарафие-Ахи - румънски транс мъж с двойно гражданство в Румъния и Великобритания. Ариан започва правния процес по признаване на своите законни имена и пол през 2017 г. и получава сертификат за признаване на пола от британските власти през 2020 г. По това време Великобритания е в преходния период на Брекзит и все още се третира като държава, членка на Европейския съюз. В последствие, Румъния отказва да регистрира признаването на името и законния пол на ищеца и изисква той да премине през румънската съдебна процедура за признаване на пола.
Европейският съд по правата на човека, обаче вече е установил, че Румъния няма процедура за смяна на имена и полови маркери, която да удовлетворява стандартите на Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи за това да бъде бърза, прозрачна и достъпна.
(Arian Mirzarafie-Ahi , източник: Law.com)
Румънският съд потърси уточнение от върховния европейски съд дали правото на Европейския съюз изисква Румъния да признае решението на друга държава членка, с което се признават името и половия маркер на ищеца или тя може да наложи своите собствени процедури за законно признаване на пола.
В други области на закона членки на Европейския съюз обикновено признават решенията, една на друга, без допълнителни процедури. Това дело отбелязва ключов момент в адресирането на взаимното признаване на решенията за правно признаване на пола между държави членки на Европейския съюз.
Решението на съда на Европейския съюз
Съдът на Европейския съюз се произнесе в полза на Ариан, заявявайки, че Румъния трябва да признае, предоставеното във Великобритания правно признаване на пола. Съдът подчертава, че отказът за признаване на промени на името и пола, придобити в друга държава членка, е в противоречие с фундаменталните права на гражданите на Европейския съюз и по-конкретно принципите на свободното движение и недискриминация.
Съдът подчерта, че взаимното признаване на съдебни решения между държави членки е от съществено значение за спазването на правата на лица в ЕС, и че личната идентичност, включително половата, са фундаментален елемент на личността на един човек, защитен от член 7 от Хартата на основните права и член 8 от Европейската конвенция за защита правата на човека. Забележителното решение подсилва задължението на държавите членки да уважават и разпознават законната полова идентичност на лица, както е предоставена от други държави в ЕС.
(източник: FreePic)
Въздействие
Значимостта на тази преценка се простира отвъд индивидуалния случай на ищеца и подчертава по-широките проблеми, с които се сблъскват транс хората, чийто пол е законно признат в една държава членка, но не е и на други места в ЕС, което ги спира да пътуват свободно, да живеят, работят или учат в целият ЕС или дори да гласуват. Решението потвърждава принципа, че правата, законнополучени в една държава членка, трябва да останат валидни за целия Европейския съюз.
Реакции
Адвокатът на Ариан заяви: „Днешното решение ни показва, че транс хората са равни граждани на Европейския съюз. Когато трябва да градиш нов живот в друга част на Европейския съюз, защото не си добре дошъл в собствената си държава, е нормално да изискваш да бъдеш третиран с достойнство, когато взаимодействаш с властите в своята родна страна. Фактът, че днес съдът постанови взаимното разпознаване на решения за правно признаване на пола независимо колко различни са процедурите в страните членки, би трябвало да насърчи румънските власти да приемат национална процедура, която е бърза, прозрачна и достъпна, както се изисква от съществуващата практика на ЕСПЧ.”
Експертният съветник на TGEU Ричард Кохлер каза: „Становището на Съда на Европейския съюз по делото Мирин е монументална победа за транс хората в Европа! Ариан бе принуден да навигира един съдебен кошмар, сблъсквайки се с перспективата за противоречащи си документи и изисквания за стерилизация, за да съответства на неговия легален пол в румънските и великобритански документи.
Старшият служител по стратегически съдебни процеси на ILGA-Европа, Мари-Хелен Лудуиг, добави: „Становището потвърждава, че без взаимното признаване на процедурата за правно признаване на пола между страните членки правото на свобода на движението и пребиваване не са гарантирани за транс хората в ЕС. Това е страхотна победа, която показва силата на стратегическите съдебни дела в Европейския съюз. Решението ще има изключително позитивен ефект, повишавайки правната защита за всички транс хора в ЕС. Някои държави в ЕС, като Румъния, все още не предоставят правна рамка за признаване на пола, която да отговаря на стандартите на Европейският съд по правата на човека.”
Румънското НПО ACCEPT е ищец в делото заедно с Ариан. TGEU и ILGA-Европа подпомагаха ACCEPT по време на делото и се включиха в юридическия екип на Ариан по време на устните изслушвания пред Съда на Европейския съюз през януари 2024 г.
Превод: Марта Кръстева
Komentáre