Доклад за ЛГБТИ+ приобщаващото образование в Европа и България
- vechernicamedia
- Jun 5
- 9 min read
В края на миналия месец международната младежка куиър организация IGLYO публикува индекса и картата за ЛГБТИ+ приобщаващо образование в Европа. Това е третото издание, като подобен доклад те издават през 2018 и 2022 г. Линк към интерактивната карта и самия доклад може да намерите тук. Тези ресурси към момента за жалост са достъпни само на английски език. Частта от доклада от 2025 г. за България ще намерите преведена на български по-долу.
Резултатите за всяка държава са базирани на десет индикатора:
1. Антидискриминационно законодателство, приложимо към образованието
2. Политики и планове за действие
3. Учебни програми за задължително приобщаващо образование
4. Задължително обучение на учителите за приобщаване на ЛГБТИ
5. Законово признаване на пола
6. Събиране на данни за тормоза и малтретирането
7. Системи за подкрепа на младите хора
8. Информация и насоки
9. Училищна среда и приобщаване
10. Международни ангажименти
Максималният брой точки е 100, като седем държави, сред които и България, са с резултат под нулата. През периода от 2018 до 2022 г. в България се наблюдава малък напредък - от 5/100 до 10/100. Този напредък, обаче бива заличен с промените в закона от миналата година и забраната на „ЛГБТ пропагандата“. През 2025 г. България получава резултат от -10/100. Единствените три държави с по-нисък резултат (-15/100) са Русия, Унгария и Азайберджан, като във всяка една от тези държави е приет подобен анти-ЛГБТ закон, налагащ цензура или други ограничения над животите на куиър хората.
Ето и подробна разбивка на резултата на България, преведена от доклада към индекса:
Антидискриминационно законодателство, приложимо към образованието
Законът за борба с дискриминацията (2009 г.) забранява всяка пряка или непряка дискриминация на основата на сексуална ориентация, но не и на основата на GIGESC.
През 2024 г. в България е приет противоречив закон, който забранява на училищата да представят положително ЛГБТКИ хората или да говорят за ЛГБТКИ общности и идентичности. Изменението на образователния кодекс на страната забранява „пропагандата, насърчаването или подбуждането“ на „идеи и възгледи“ на ЛГБТКИ в училищата.
От август 2024 г. насам правата на ЛГБТКИ в България са подложени на постоянни атаки, включително чрез изменения на Закона за предучилищното и училищното образование, Закона за закрила на детето, Закона за регистрация на чуждестранните агенти и Закона за лобизма. Тези законови поправки са насочени срещу правата на ЛГБТКИ общността и основното съществуване на ЛГБТКИ организациите в България.
Политики и планове за действие
През 2019 г. Министерството на образованието и Министерството на труда и социалната политика представиха проекта на Национална стратегия за детето 2019-2030 г., който беше изготвен с участието на гражданското общество. Негативната реакция на групи, борещи се срещу правата на човека, предизвика обществен дебат и в крайна сметка министър-председателят оттегли проекта. Министерствата ще подготвят нов вариант, но не е ясно кога ще стане това.
Единният механизъм за противодействие на тормоза в училище (2012 г.) задължава всяко училище да приеме конкретни мерки, насочени към справяне с тормоза в училище, но не включва никакво съдържание по въпросите на SOGIGESC (Сексуална ориентация, джендър идентичност и изразяване и полови характеристики).
През 2021 г. четири училища в България преминават обучение от фондация „Билитис“ за подобряване на политиките си за борба с тормоза въз основа на нейните Насоки за училища, разработени в рамките на проекта CHOICE. Обучението помага на училищата да станат по-чувствителни към тормоза, основан на идентичността, и по-безопасни за ЛГБТ+ и други ученици от малцинствата.
Европейската комисия срещу расизма и нетолерантността препоръча на българските власти да изготвят и приемат план за действие, основан на национална стратегия и включващ съответните организации от ЛГБT+ общността, за борба с хомофобията и трансфобията във всички области на живота, включително в образованието. Досега обаче такъв план не е разработен и не са предприети никакви стъпки за започване на съответния процес.

Учебни програми за задължително приобщаващо образование
Изменението на образователния кодекс на страната от 2024 г. забранява „пропагандата, насърчаването или подстрекаването“ на „идеи и възгледи“ на ЛГБТКИ в училищата.
Националната учебна програма не включва препратки към въпроси, свързани със SOGIGESC (Сексуална ориентация, джендър идентичност и изразяване и полови характеристики). През 2018 г. стотици учители доброволно се включиха в премахването на препратките към пола/джендъра от учебната програма. През същата година университет в Бургас отмени курс, който се фокусира върху пола.
В България продължава да няма задължителни учебни програми по сексуално образование или права на човека, които да включват SOGIGESC.
След приемането на промените в Закона за образованието партията “Има такъв народ” предложи за втори път изменение на Закона за закрила на детето, като се опита да ограничи достъпа до научна информация за пола и джендъра в публичното пространство и да забрани всяка медицинска интервенция за потвърждаване на пола на деца, въпреки че понастоящем такива интервенции не са разрешени. Предложението не беше прието успешно.
Задължително обучение на учителите за приобщаване на ЛГБТКИ
Понастоящем няма задължително обучение на учителите по въпросите на ЛГБТКИ, а училищният персонал не провежда специални уроци или семинари на работното място.
Организациите на гражданското общество са провеждали обучения в учебните заведения за насърчаване на приобщаването на учениците от ЛГБТКИ, но това е вече невъзможно след приемането на новия анти-ЛГБТКИ закон, който забранява на училищата да представят положително ЛГБТКИ хората или да говорят за ЛГБТКИ общностите и идентичностите. Билитис използва за обучение на около 50 учители годишно, както и на училищни психолози и директори за създаване на приобщаваща училищна среда за ЛГБТКИ учениците и за справяне с анти-ЛГБТКИ тормоза. През последните няколко години обаче работата в партньорство с училищата като ЛГБТКИ организация стана невъзможна и фондация „Билитис“ изпита големи трудности при насърчаването на учителите да станат обучители по методологията „Приобщаващ училищен цикъл“, популяризирана в рамките на финансирания от ЕС проект „School's Out“.
През 2023 г. „Сингъл Степ“ обучи 20 учители по въпросите на ЛГБТИ информираността и ресурсите за подкрепа в рамките на програмата за професионално развитие „Учим за България“. Сингъл Степ проведе и международно обучение за 45 европейски младежки работници и беше домакин на човешка ЛГБТИКИ библиотека за тях.
Законово признаване на пола
В България не съществуват процедури за законово признаване на пола и няма налична информация за политики или практики, които позволяват на транссексуалните ученици да използват правилното си име и пол в училищата.
През 2021 г. българският Върховен касационен съд издаде обвързващо тълкувателно решение относно определението на понятието „пол“, в което се посочва, че последното може да се разбира само в контекста на биологичната двоица. Освен това съдът постанови, че държавата няма задължение да признава „самоопределението“ на транс- и небинарните хора, „което е различно от биологичния пол“. През 2023 г. Общото събрание на Гражданската колегия на Върховния касационен съд (ВКС) издава друго тълкувателно решение, в което се посочва, че тъй като полът е неизменен биологичен фактор, юридическото признаване на пола не следва да бъде възможно в България. Гражданското общество изрази дълбока загриженост във връзка с това решение.
Европейската комисия срещу расизма и нетолерантността препоръча на българските власти да разработят законодателство относно законово признаване на пола.
Въпреки решението по дело C-4/24 Mirin, българските съдилища отказват да признаят промени в имената и пола на заявителите, придобити в други държави членки. Върховният касационен съд също така е спрял всички висящи пред него дела по тази тема.
През 2023 г. фондация „Билитис“ продължи застъпническите си усилия за подобряване на достъпа до признаване на пола за транссексуални и интерсексуални хора в България, като работи с четирима правни експерти по написването на книгата „Правното признаване на пола в България: настояще и перспективи“. Впоследствие „Билитис“ и тези правни експерти разработиха проектозакон, основан на най-добрите международни практики, който би могъл да бъде популяризиран в бъдеще, когато политическата ситуация го позволи.

Събиране на данни за тормоза и малтретирането
Данни за преживяванията на учениците от ЛГБТКИ се събират само от организации на гражданското общество. През 2024 г. „Сингъл Степ“ проведе второто национално проучване на преживяванията на учениците от ЛГБТИК в България, което обхвана всички 28 области. Резултатите от проучването подчертават, че системните промени и активното противопоставяне на дискриминацията са от съществено значение за осигуряване на безопасност и подкрепа за всички ученици в България ( Вижте в раздел „Училищна среда“).
В периода от 7 до 29 август 2023 г. фондация „Сингъл Степ“ получи няколко жалби, подадени до различни министерства, парламентарни комисии, прокуратура, комисии в резултат на дезинформационна кампания от страна на местни популистки организации, свързана със събирането на данни за опита на ЛГБТКИ учениците. Сингъл Степ разпространи множество изявления и трябваше да докладва на полицията, прокуратурата и Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“, както и на Държавната агенция за закрила на детето. По-късно всички обвинения бяха оттеглени, тъй като се оказаха неоснователни.
През 2019 г. Министерството на образованието остро разкритикува училищното проучване SELFIE, инициирано от Европейската комисия, за това, че в него са включени опции за избор на пол освен „мъж“ и „жена“, от които учениците могат да избират.
Европейската комисия срещу расизма и нетолерантността препоръча на българските власти да въведат специална система за наблюдение и противодействие на насилието и тормоза срещу ЛГБТКИ в училищата.
Системи за подкрепа на младите хора
Нито правителството, нито училищата предоставят пряка подкрепа на учащите се от ЛГБТКИ общността чрез училищни психолози или съветници.
От 2018 г. Single Step управлява онлайн чат за емоционална подкрепа на ЛГБТИ младежи, техните семейства, приятели и съюзници. Чатът се обслужва от обучени доброволци и функционира всеки ден между 20 и 23 ч. От стартирането си чатът е подкрепил над 2300 потребители в цялата страна.
През 2020 г. „Билитис“ стартира платформата „Живей без тормоз“, за да предостави психосоциална подкрепа на ЛГБТИ младежи и техните семейства, както и на учители. През първите 12 месеца от функционирането си платформата предостави онлайн консултации на над 150 жертви на тормоз.
Информация и насоки
БИЛИТИС публикува и разпространи своите Насоки за училищата и Рамка за изграждане на капацитет, които имат за цел да направят училищата безопасни за учащите се от ЛГБТИК.
През 2024 г. Сингъл Степ публикува изчерпателен доклад, базиран на второто национално проучване на опита на ЛГБТКИ учениците в България. Докладът не само подчертава системната липса на подкрепа за ЛГБТИКИ учениците и високите нива на тормоз, които те изпитват, но и предоставя подробни препоръки за подкрепа на учениците и училищния персонал чрез различни методи.

Училищна среда и приобщаване
От 2018 г. насам политическият климат става все по-враждебен към ЛГБТКИ хората. През юни 2018 г. Конституционният съд постанови, че Истанбулската конвенция се основава на „джендър идеология“ и поради това е несъвместима с Конституцията. Въпреки многократните призиви на Съвета на Европа и Европейския парламент да ратифицират договора, политическите лидери оттогава многократно се заричат да не го правят. Антиджендър реториката става все по-силна и враждебна и често се използва от политически лидери. Престъпленията от омраза продължават да са често срещани, като в някои случаи са извършени срещу млади хора.
През 2020 г. местните неправителствени организации „Билитис“ и „Сингъл Степ“ публикуваха доклад „Отношението към ЛГБТИ учениците в българските гимназии“, в която установиха, че зашеметяващите 71% от анкетираните ЛГБТИ ученици са били подложени на вербален тормоз, 34% - на физически тормоз, а 19% - на физическо нападение. Повече от половината от анкетираните са чували анти-ЛГБТИ забележки от учители.
През 2024 г. в България е приет противоречив закон, който забранява на училищата да представят положително ЛГБТИ хората или да говорят за ЛГБТИ общностите и идентичностите им. Изменението на образователния кодекс на страната забранява „пропагандата, насърчаването или подбуждането“ на ЛГБТИ „идеи и възгледи“ в училищата.
През 2024 г. „Сингъл Степ“ проведе второто национално проучване на опита на ЛГБТИ учениците в България. Резултатите от проучването показаха, че 67,6% от ЛГБТИК учениците са преживели вербален тормоз, 23,8% са преживели физически тормоз, а 12,2% са били нападнати в училище заради своята сексуална ориентация или джендър идентичност. Резултатите от проучването подчертават необходимостта от системна промяна и активно противопоставяне на дискриминацията на ЛГБТКИ хората в България, които са от съществено значение за осигуряване на безопасност и подкрепа за всички ученици в България.
Няма налична информация за специфични за ЛГБТКИ извънкласни дейности, които се провеждат в училищата.
Горепосочената информация показва, че правителството не предоставя финансиране, нито работи активно в партньорство с неправителствени организации във връзка с образованието, по отношение на ЛГБТИК теми.
Международни ангажименти
България е страна по седем от деветте основни договора на ООН, включително Международния пакт за защита на правата на човека и Конвенцията за правата на детето, в които е залегнало правото на образование. България е член на Европейската правителствена мрежа на фокусните точки за ЛГБТИ (от ноември 2020 г.), но не е подписала Призива за действие на ЮНЕСКО от 2016 г.
Добри практики
Платформата LiveWithoutBullying предоставя на ЛГБТКИ младежите платформа за получаване на подкрепа и онлайн консултации, ако са жертви на тормоз.
Четири училища в България са преминали обучение от фондация „Билитис“ за подобряване на политиките си за борба с тормоза въз основа на Насоките за училища, разработени в рамките на проекта CHOICE. Обучението помага на училищата да станат по-чувствителни към тормоза, основан на идентичността, и по-безопасни за ЛГБТИ и други ученици от малцинствата.
Програмата „Училищен цикъл за приобщаване“, популяризирана в българските училища от фондация „Билитис“, е програма от седем стъпки, която има за цел да създаде и поддържа безопасна среда в училищата, участващи в програмата. Чрез тази програма Билитис и училищата работят заедно за създаване на политики и практики за приобщаване на ЛГБТКИ хората, както и за обучение на училищния персонал по темата.
През 2024 г. Сингъл Степ представи изчерпателен доклад, базиран на второто национално проучване на опитите на учениците от ЛГБТКИ в България. Докладът не само подчертава системната липса на подкрепа за ЛГБТИК учениците и високите нива на тормоз, които те изпитват, но и предоставя подробни препоръки за подкрепа на учениците и училищния персонал чрез различни методи.
Източник: https://www.education.iglyo.org/
Превод: Марта Кръстева
Заглавна снимка: Euronews
Comments