В нов доклад на комисаря по правата на човека на Съвета на Европа се казва, че макар и много страни да са постигнали напредък в юридическото признаване на половата идентичност, е нужно се направи повече за борбата срещу дискриминацията.
Макар и през последните години балканските страни да са постигнали напредък в юридическото признаване на половата идентичност, е необходима още работа за правата на трансджендър хората, заявява комисарят по правата на човека на Съвета на Европа.
В новия доклад „Правата на човека и половата идентичност и изразяване”, публикуван 15 години след първия по темата, се отбелязва, че в цяла Европа транс хората са изправени пред висок риск от дискриминация, насилие и несигурност в живота си.
„Не съществува такова нещо като предоставяне на „специални” права и зачитането на правата на транс хората не уронва правата на останалите. Правата на човека са универсални: те важат еднакво за всички”, заяви комисарят на СЕ по правата на човека Дуня Миятович.
(източник: Euronews)
През последните години е постигнат напредък в осигуряването на мерки за признаване на половата идентичност в законодателството на 37 държави-членки на СЕ, включително Босна и Херцеговина, Хърватия, Гърция, Молдова, Черна гора, Полша, Румъния, Сърбия, Словения и Турция. От 2020 г. насам, обаче, се наблюдава регрес в Унгария и България.
В половината от държавите членки на СЕ за правно признаване на пола се изисква диагноза за психично здраве или психологическа оценка, включително в Босна, Хърватия, Молдова, Черна гора, Полша, Румъния, Сърбия, Словения и Турция.
Комисарят препоръчва тези условия да бъдат отменени поради предполагаемо патологизиране на транс лицата.
В поне 11 държави членки юридическото признаване на пола изисква стерилизация и инвазивни физически интервенции, което според нея нарушава правото на телесна неприкосновеност. Такъв е случаят в Босна, Черна гора, Румъния, Сърбия и Турция.
„Комисарят насърчава държавите членки да обмислят начини за осигуряване на обезщетение и рехабилитация за лицата, които преди това са се подложили на стерилизация като предварително условие за правно признаване на пола”, се казва в доклада, като се отбелязва, че някои държави членки, включително Швеция и Нидерландия, са предприели такива инициативи.
Повдига се и темата за юридическото признаване на пола при децата, като се цитира проучване, според което 72% от „възрастните транс хора са осъзнали, че половата им идентичност не съответства на пола, определен при раждането им, преди да навършат 18 години.” Въпреки че повечето европейски държави забраняват или ограничават правното признаване на пола на деца, случаят не е такъв в Хърватия и Черна гора, наред с други.
„Аргументите, че юридическото признаване на пола преждевременно медикализира младите хора и техните тела, са неуместни, тъй като, както беше отбелязано, никой, независимо от възрастта, не трябва да се подлага на физически медицински интервенции или диагнози като предварително условие за правно признаване на пола”, се казва в доклада.
В рамките на проекта Trans Murder Monitoring (Мониторинг на убийствата на транс лица) се изчислява, че най-голям брой убийства на транс лица между 2008 г. и септември 2023 г. в Европа са извършени в Турция, където жертвите са 65.
Онлайн речта на омразата срещу транс хората, медиите и изявленията на политици допълнително влияят върху уязвимото им положение.
(източник: Balkan Insight)
Транс лицата, задържани в полицията, също са изложени на насилие и дискриминация от страна на задържаните лица и на лицата, заемащи ръководни длъжности, за което се съобщава в Гърция през 2022 г.
Документът съдържа 15 препоръки към държавите - членки на Съвета на Европа, по отношение на ефективното формиране на политики, антидискриминационното законодателство, здравеопазването, образованието, спорта и др.
Държавите членки следва също така да признаят индивидуалния опит, тъй като всички хора преживяват своята полова идентичност и полово изразяване по различни начини, се казва в документа.
Що се отнася до транс жените в спорта, комисарят разглежда настоящия разгорещен обществен дебат по тази тема. „Няма доказателства, че състезателките транс жени в момента превземат женския спорт, нито пък има доказателства, че измамници от мъжки пол систематично използват правата на транс хората за лична изгода”, се казва в доклада.
Източник:
Автор: Йован Калем
Превод: Робин Златаров
Comments