Трансфобски закон мина на първо четене в комисията по демографската политика, децата и семейството
- vechernicamedia
- Mar 19
- 3 min read
След пореден опит за прокарване на трансфобски законопроект, той за жалост мина на първо четене в комисията по демографската политика, децата и семейството с мнозинство от 15 гласа “за”, 2 - “против” и 1 “въздържал се”. Само ден по-късно, на 13 март, законопроектът бе разгледан и в комисията по културата и медиите, една от четирите участващи комисии, като там той бе приет с вот: "За" - 10, "против" - 1, "въздържал се" – 0.
Става въпрос за проектопредложението на ИТН от края на миналата година за забрана за предоставяне на информация по теми, свързани с джендър идентичността. Текстът налага забраната да е в сила „на територията на предучилищните и училищните заведения, както и на други обществени места, посещавани от деца в извънучебно време”. Тези промени и допълнения към Закона за закрила на детето са много неща, но нито едно от тях не е “закрила на детето”. Това е поредна атака върху транс хората и ЛГБТИ+ общността като цяло, както и цензура и посегателство над свободата на словото.
Многократна критика срещу този проектозакон, е че интервенция под формата на “медицински дейности с методи или технологии за промяна на биологичния пол”, спомената в текста на законопроекта при непълнолетни в България няма. Както и с така наречената ‘ЛГБТ пропаганда’ в училищата, така и тук парламентът се опитва да забрани нещо, което де факто не съществува. Слушайки заседанието на комисията за нас става видно, че представителите са напълно наясно с този факт. Те направиха аргумента, че това са превантативни мерки. Броени минути след отварянето не сесията бе казано следното:
“Притеснителен факт е, че Комитетът на министрите на Съвета на Европа изисква България да уреди процедурата за юридическа промяна на пола при пълнолетни. Това ако се допусне, би могла да е последващата стъпка това да се случи и при децата и подрастващите.”
Този натиск е в следствие от вече спечеленото на 04.10.2024 дело „C-4/23 Mirin” довело до решението на Съда на Европейския съюз, което потвърди, че отказ на държава членка на Европейския съюз да признае промени на името и маркера за пол, придобити в друга държава членка, е в противоречие с правата на гражданите на Европейския съюз.

Във време, когато ЛГБТИ+ правата и най-вече тези на транс хората в България са под постоянна атака, е нужно да припомним на властимащите, че ние също така сме европейски граждани и като такива, нашите права би следвало да са защитени не само на национално, а също така и на европейско ниво. Политиците ни следва да си припомнят, че личната идентичност, включително джендър идентичността, са фундаментален елемент на личността на един човек, защитен от член 7 от Хартата на основните права и член 8 от Европейската конвенция за защита правата на човека.
В дискусията бе споменато и че тези промени в закона и предложените към тях наказания за установени нарушения, биха били приложими и за случаи, когато интервенция е наложима. А интервенция ‘по желание’ в България няма и не възможна за непълнолетни спрямо вече съществуващото законодателство. Също така дискусия за последствията от този законопроект за интерсекс хора в комисията по време на гласуване нямаше.
В заключителните думи, броени моменти преди гласуването, вносителите на този законопроект се изказаха по въпроса, защо следва предложението им да е част от Закона за закрила на детето, казвайки следното:
“На година около 3500 деца на възраст между 16 и 18 г. отпадат от образователната система, които, ако ние не се погрижим, стават обект точно на тази група за внушение манипулация и подготовка за промяна на първичните полови белези.”
Няма нужда да цитираме всички атаки и грозни думи изречени срещу транс хората. Това изказване обаче е ново ниво на падение и добър пример за липсата на реални аргументи за тези промени, водеща до появата на подобни изказвания, базирани на идеи, напълно загубили връзка с реалността.
Една от често повтаряните реплики бе, че “смяна на пола няма”, т.е., че “смяната на пола” не е възможна, и да, нека бъдем точни, здравните услуги, от които се нуждаят транс хората, не са смяна на пола, а утвърждаване на пола!
Предлагането на тези промени е само една от стъпките, които крайно десните партии и депутати ще поемат. Последните няколко години са доказателство за нарастващите и все по-остри атаки. Важно е да сме информирани и да продължаваме да се противопоставяме на този дискурс по каквито начини можем, от разговор с познат, до участие в протести и всичко помежду.
За жалост нашето правителство не спира да атакува нашите транс братя и сестри. Нека ние покажем нашата солидарност и нашата подкрепа и обич към тях!
Aвтор: Марта Кръстева
Comments