Въпреки че жените все повече заемат професионални лидерски позиции, някои сфери, като света на класическата музика, остават сравнително затворени.
Броят на жените инструменталистки-изпълнителки се увеличава, но ролите на диригент и концертмайстор се падат почти и единствено на мъже. Само в Германия, позицията на концертмайстори е заета от едва 22% жени, а на оркестранти – 40%.
За щастие, има надежда за онези, които се стремят към полово равенство в областта на класическата музика. Промяната, която се случва през последните няколко десетилетия и която все още продължава, може да е малка, но видима.
Именно Албена Данаилова разбива стереотипите, ставайки първата концертмайсторка на Виенската филхармония.
В интервю за New York Times тя споделя, че ѝ прави впечатление как с нашумяването на осъзнаването за неравенство между половете сред оркестрантите и диригентите, жените се чувстват „по-насърчени“ и „вярващи в себе си“.
Споделя и че с нарастващото усещане за равенство, нараства и конкуренцията: „Дори повече, от колкото в миналото, умението е това, което има значение – когато вратите са отворени за всички, въпросът е: Кой е най-добрият?“
„За повече от 200 години на трона на Обединеното Кралство продължават да сядат кралици, които са достатъчно отговорни, за да ръководят с невероятен успех.“ – отбелязва цигуларката – „Макар че моята роля не е толкова на кралица, колкото на капитан на футболен отбор.“
„Ролята ми в оркестъра е главно водеща, но може да бъде и координираща, уверяваща и предизвикваща, в зависимост от ситуацията. Като посредник между диригент и оркестър, човек трябва да държи вратите отворени за музиката по най-добрия възможен начин.“
Албена Данаилова дава начало на професионалната си кариера като оркестрант през 2001 като втора цигулка на „Bavarian State Opera“ в Мюнхен. От там успява да се изкачи по стълбата на труда и успеха до мястото, на което е в момента.
С повече от десетилетие опит във Виенска филхармония, и от 2020 професор във Виенския университет за изпълнителни изкуства, цигуларката е в позиция да предава знанията и опита си на следващите поколения.
„Трябва да са с отворени сърца, да са заинтересовани от историята си, да четат книги и да се оставят да поемат информация. Музиката е реципрочен процес – не работи със сила.“
Автор: Иванжелина Трендафилова
Comments