top of page
vechernicamedia

Prima facie: жената и английската правна система


Заглавието „Prima facie“ идва от латински и означава „на пръв поглед“. И наистина, пиесата се занимава с измеренията на справедливостта, видяна през особеностите на системата на правото или невидимо осмислена през способността за емпатия на зрителя. 


Автор на пиесата е Сузи Милър. Действието се развива във Великобритания и се отнася до английската правна система и перспективата на Теса за нея преди и след преживяването на травмиращ акт на сексуално насилие. „Prima facie“ придобива световна известност и признание с поставянето ѝ на Бродуей и Уест Енд, в който проект участва Джоди Коумър, режисиран от Джъстин Мартин. Постановката печели множество награди, включително и награда „Тони“ за най-добро изпълнение на актриса в главна роля. Не е трудно човек да си представи големия интерес към пиесата и нейната позиция по социалните проблеми, с които се занимава, затова и задачата пред българския постановъчен екип, който стои зад местната премиера, не е лесна. 


На българска сцена, в ролята на Теса влиза Елена Телбис, а преводът е направен от Радослав Петкашев. Самата актриса споделя, че се надява да бъде провокиран диалог с публиката, и след края на някои от представленията да се състоят образователни дискусии, чрез които да се открехне възможността за важен обществен дискурс по темите залегнали в пиесата – отношението на системата към жертвите на подобен вид насилие и целият срам, съпътстващ ги в процеса на разследване и доказване на престъплението и последиците за тях и извършителя. 


(източник: Google play)


*А един от най-важните въпроси според мен, зададени в „Prima facie“, е кое заслужава отстояването: легалната истина, само заради силата ѝ на принцип в правната система, или едно реално проявление на грижа и внимание към всеки индивидуален случай.


Aвтор: Мария Христова

Comments


bottom of page