Гинекологично заболяване, при което тъкан, подобна на тази, която изгражда маточната лигавица – ендометриума, се разпространява на различни локации извън матката. С настъпването на женския хормонален цикъл „ендометриозните огнища” кървят всеки месец и това крие опасности от постоянен възпалителен процес в засегнатите органи, като може да предизвика сраствания и да доведе до усложнения. Някои специалисти я разделят на 4 стадия - минимален, лек, умерен и тежък.
Според данни заболяването засяга 10-15% от жените и момичетата в репродуктивна възраст и често се установява при жени между 25 и 35 годишна възраст, но според други данни има случаи при поява на ендометриоза при момичета на 10 г. до жени на 70 г. Именно поради това е важно проследяването от специалист при болезнена менструация. Според СЗО около 190 милиона жени страдат от заболяването.
Ендометриозните огнища могат да засегнат дебелото черво, пикочния мехур, бъбреците и дори мозъка, като според някои източници при наличие в мозъка може да доведе до непрекъснати болки в главата и неврологични нарушения като сензорна непоносимост и нарушен баланс (смущение във вестибуларния апарат) и дори парализа.
Най-често ендометриозата се открива в малкия таз, в яйчниците и фалопиевите тръби и обикновено започва без никакви симптоми. Ако обаче се появят, биват подценявани от жените, което често води до късно поставяне на диагнозата. Част от жените се сблъскват с пренебрежително отношение от страна на специалистите в областта и са набеждавани в хиперболизиране на симптомите и болката, която изпитват. Често жените преминават поне през трима специалисти преди поставянето на правилна диагноза.
(източник: Verywell Health)
По данни между 35 и 50% от жените, страдащи от заболяването, изпитват трудност да забременеят без медицинска намеса. Обилният и силно болезнен цикъл също може да се дължи на болестта, както и тазова болка извън менструацията, депресивни и тревожни състояния. Характерна за ендометриозата е също така и „дизурията” - смущение в уринирането.
Диагностицирането на ендометриозата обикновено започва със стандартен гинекологичен и ултразвуков преглед. В някои страни се използва и ЯМР, като и двата метода са доказани като регистриращи болестта. Достъпът до ранна диагностика и ефективно лечение на ендометриозата е важен, но е ограничен в страните с ниски и средни доходи.
Отстраняването на заболяването може да се случи медикаментозно, хирургически или в крайни случаи чрез хистеректомия. Към момента няма известно лекарство за ендометриоза.
Източници:
Comments