top of page
vechernicamedia

Ирански законопроект може да осъжда жени на 10 години затвор, ако не носят хиджаб

Updated: Oct 10, 2023

Магазини, които обслужват незабулени жени, може да бъдат затворени съгласно проектозакон, за който Органът на ООН за правата на човека казва, че поставя жените „в пълно подчинение“


Жените в Иран са изправени пред присъди до 10 години, ако продължат да се противопоставят на задължителния закон за хиджаб в страната, съгласно по-суровите закони, които чакат одобрение от властите. Дори предприятия, които обслужват жени с открити лица, рискуват да бъдат затворени.


По-строгият дрескод, който се равнява на „полов апартейд“, казаха експерти от ООН, идва една година след смъртта 22 годишната Махса Амини в ареста, която беше задържана за предполагаемо неправилно носене на хиджаб. Смъртта ѝ, изглежда причинена вследствие на побой от полицията, доведе до най-голямата вълна от народни вълнения в Иран от години.


Продължителността на присъдите за лишаване от свобода, съдържаща се в проектозакона, е сравнима с тази за тежки престъпления като убийство и трафик на наркотици, каза иранският адвокат по правата на човека Хосейн Раеси. „Безумно е дори да се мисли в тази посока.“


Законопроектът за хиджаба и целомъдрието описва наказания, включително повече от 60 удара с камшик, тежки глоби и затвор. Освен това предупреждава предприятията за закриване и други сериозни последствия, ако се установи, че предоставят услуги на жени с „неподходящ дрескод“.


Елназ, иранска журналистка, каза: „С новия закон правителството казва на нас, жените, че ще отидем в затвора за период до 10 години, ако не носим хиджаб. Какво следва? Смъртно наказание за нарушаване на новия закон за хиджаб?“


Проектозаконът следва подновеното патрулиране от „моралната полиция“ и разширява „половата сегрегация“ в университети, болници, паркове и местоработи. Това представлява очевиден опит за „потискане на жените и момичетата в пълно подчинение“, каза група експерти, назначени от Съвета по правата на човека на ООН.

Фара, студентка по финанси в Техеран, каза: „Ислямската република взе пример от талибаните постепенно да се забрани на жените да посещават обществени места. Те искат да изтрият жените от обществото.“


Организацията Human Rights Activists in Iran (HRA) заяви, че новият закон се преразглежда от Съвета на пазителите на Иран, мощен орган, който проверява законодателството и наблюдава изборите. Състои се от 12 мъже и се оглавява от наскоро преизбрания 97-годишен духовник Ахмад Джанати, който е негов председател от 1988 г.


Те имат за задача да преразгледат разпоредбите на законопроекта и да гарантират съответствието му с ислямския закон. След като бъде одобрен, законопроектът ще се върне в парламента и може да влезе в сила най-рано през октомври, каза HRA.

Иранските власти инвестират сериозно в интелигентни камери, които използват технология за разпознаване на лица, според активисти по сигурността и правата на жените. Твърди се, че камерите също могат да изпращат предупреждения, когато засекат по-голям брой хора, които се събират на едно място.


Според кюрдските жители на Саккез, родния град на Амини, защитните сили са поставили повече контролно-пропускателни пунктове, за да задържат жени, които нарушават правилата за облекло, както и онези, които се готвят да протестират на годишнината от нейната смърт.



Протестиращи, интервюирани от Guardian, казаха, че се готвят да маршируват по улиците на 16 септември и да стигнат до гробовете на протестиращи, които бяха убити от защитните сили през последната година.



Превод: Катерина Георгиева


Оригинал: https://www.theguardian.com/global-development/2023/sep/13/irans-gender-apartheid-bill-could-jail-women-for-10-years-for-not-wearing-hijab?fbclid=IwAR0exk_1r00S0euI3HvPmjHtGkbKI7tI9XXCHM9-UbIkyCXeXAiZe9dOA2I





Comentarios


bottom of page