Нов закон, предложен от ултра консервативните шиитски мюсюлмански партии, има за цел да лиши жените и малките момичета от техните човешки права.
Ирак е готов да намали законовата възраст за съгласие от 18 на 9 години, позволявайки на мъжете да сключват брак и да имат сексуален контакт с малки деца.
(източник: NDTV)
Предложеният закон също лишава жените от право на развод, попечителство над деца и наследство.
През 1959 година Ирак приема „закон на личния статут”, познат като „Закон 188”, в страната, като това е един от най-прогресивните закони за Близкия изток. Той предоставя набор от възможности с цел защита на иракските семейства, независимо от техния пол, раса или религия. Днес обаче парламентът на държавата, доминиран от крайно консервативни партии, желае да го отхвърли.
Управляващата коалиция казва, че този ход е в съответствие със стриктното тълкуване на ислямския закон и има за цел да защити младите момичета от „неморални връзки“.
Това не е първият път, в който шиитските партии в Ирак се опитват да изменят закона за личния статут. Има два провалени опита за промяна през 2014 г. и 2017 г., главно поради реакцията на иракските жени. Според д-р Ренад Мансур, старши научен сътрудник в Кралския институт за международни отношения в Лондон, коалицията вече има голямо парламентарно мнозинство и е на ръба да прокара поправката.
„Никога не е било толкова близо колкото сега”, казва д-р Мансур. „Има по-голяма инерция от всякога, основно на управляващите шиитски партии”.
Все още не е ясно кога точно поправката ще влезе за гласуване в парламента, но това може да се случи всеки момент, казва той.
„Поправката не само ще подкопае нашите права”, споделя Сара Санбар, иракски изследовател в „Human Rights Watch.” , „това ще ги изтрие.“
Изменението би узаконило детските религиозни бракове, излагайки младите момичета на повишен риск от сексуално и физическо насилие. То би ограничло драстично и достъпа до образование и работа,.
(източник: The Telegraph)
Иракският парламент официално ще обсъди последните поправки преди да ги подложи на гласуване.
Действието успя да предизвика вълна от недоволство в социалните медии, като активисти за правата на жените обвиняват правителството, че се опитва да „узакони насилието на деца“.
„Това, към което се стремят в парламента, не е в интерес на обществото, а в техен личен интерес”, казва Ал-Хасан, един от водещите гласове във феминисткото движение в страната. „Ние защитаваме правата на жените и момичетата, и защитаваме иракското общество от разпадане.”
„Изрично е записано в проекта, че когато има спор между двойката, страната на съпруга има приоритет”, казва жена от Ирак. „Това ще премахне много защити за жените... ще подкопае принципа на равенство пред закона. Те ще трябва да останат в опасни и потискащи ситуации, защото се страхуват да не загубят попечителството над децата си”.
„Ирак е цивилизована гражданска държава, която не може да бъде друга. Първата жена министър в арабските страни беше иракчанка, първата жена съдия беше иракчанка”, казва г-н Ал-Хасан. „Трябва да се стремим към прогрес, а не към регрес.“
Източник:
Превод: Иванжелина Трендафилова
Comentários