top of page
vechernicamedia

“Хелга Парис: Фотографии” в СГХГ

Малко позната в България, Хелга Парис (1938 - 2024) е германска фотографка, чието творчество е известно с черно-белите снимки, които улавят ежедневния живот в Източна Германия от края на 60-те до 90-те години на ХХ век. Нейният творчески поглед е въздействан от живописта на Макс Бекман и Франсис Бейкън, следвоенното италианско и френско кино, театъра и литературата, което личи от фокуса върху градския и кварталния живот и подчертаната красотата в обикновеното и битовото. Като дете преживява Втората световна война и израства с надеждите на следвоенните и преходни години, което вероятно допринася за особената поетичност на нейния визуален свят.


(източник: The Guardian)

От 19 септември до 24 ноември 2024 г., в Софийска градска художествена галерия ще бъдат изложени около 130 черно-бели фотографии, кратки обяснителни текстове и филмов портрет от Хелке Миселвиц. Изложба с фокус върху съвременната фотография през погледа на жените фотографки от Източна Германия се случва за трета поредна година в съвместна инициатива между Гьоте-институт България и галерията.


Ключовите теми в творчеството на Парис са ежедневните, понякога съвсем обикновени моменти на общуване, които разказват за обстоятелствата, историите и преживяванията на хората. Изображенията са трогателни визуални сведения от източногерманското общество по време на един период на значителни политически и социални промени. Един от най-значимите ѝ проекти, които могат да бъдат видяни в изложбата е документирането на град Хале през 80-те години. Парис фотографира разрушаващите се сгради и хората на града. Чувството на опустошителност и студенина са уловени изключително добре от фотографката, която въпреки, че се е сблъсквала с цензура от властите по онова време, получава признание след обединението на Германия и е оценена за историческото и художественото значение на работата си. 


(източник: Deutsche Börse Photography Foundation)


Най-забележителни са внушителните портрети, които могат да бъдат открити в изложбата. Парис пътува из Грузия, Румъния, Полша, България и Италия, улавяйки битовизма на работническата класа по един особен, почти лиричен начин. А особено впечатление правят избраните портрети на жени-работнички от Източна Германия. През 1984 г. Хелга Парис прекарва няколко седмици в държавна фабрика за облекло, където снимат над 1500 фотографии.


От тях избира 49, които съставляват серията „Жени в шивашката фабрика VEB Treff-Modelle Berlin“, от които няколко могат да бъдат видяни в СГХГ. Тези портрети улавят жените, заети в работата си или по време на кратка цигарена пауза, като предават спокойствието и дори красотата на тези моменти в работната среда. „Във фотографията се нуждаем от известна емпатия към другия човек“ са известни думи на Парис, които лесно могат да се утвърдят във всеки кадър. Видно е, че тя се интересува от човека пред обектива. Това се вижда ясно в уловените погледи на уязвимите лица, които обективът  успява да дари с точното внимание.


(източник: The Guardian)


Хелга Парис си отива през 2024 г., като една от значимите немски артистки на ХХ век, която се отличава със своето прямо и непретенциозно творчество. Приживе тя е член на немската Академия на изкуствата и е удостоена с наградата на Берлинската галерия „Хана Хьох“. Изложбата е идеалното въведение в нейното творчество, което си струва да бъда изпитано при всяка възможност.


Автор: Златица Маркова

Comments


bottom of page