Анонимната артистична група Guerilla Girls е основана в Ню Йорк през 1985 г., след акция, която критикува политиките на Музея за модерно изкуство (MoMA). Те бързо придобиват широка популярност в САЩ и отвъд с акциите си, които по креативен начин привличат вниманието към половото и расовото неравенство в артистичната общност и обществото като цяло.
Чрез плакати, книги, билбордове, лекции, интервюта, публични изяви и дигитални интервенции те вече четири десетилетия разобличават неравенствата, дискриминацията, корупцията и конфликтите на интереси в артистичните институции. Герила Гърлс често използват хаплив хумор, за да направят сериозните си послания по-достъпни и въздействащи.

Благодарение на Български фонд за жените, на 6 март българската публика се срещна за първи път с най-значимите творби на Герила Гърлс, изложени в пространството на Национална галерия / Квадрат 500. Двете основателки на колектива Фрида Кало и Кете Колвиц, пристигнали у нас специално за откриването, бяха посрещнати с овации.
Кодиректорката на БФЖ Гергана Куцева припомни, че когато се е зародила идеята за тази изложба, екипът на Фонда не е подозирал, че времената ще бъдат толкова предизвикателни: „В свят, в който отвоювани права се оспорват, а гласовете на жените и малцинствата са подложени на безпрецедентен натиск – от забрани за аборти до агресивни атаки срещу творци и културни институции, които надигат глас – става все по-ясно, че изкуството не просто отразява реалността. То я оспорва, разобличава несправедливостите и има силата да пренапише бъдещето.“
Куцева подчерта, че благодарение на дългогодишната артистична намеса на Герила Гърлс все повече музеи и галерии по света преосмислят своите колекции, обръщат внимание на баланса между самостоятелните изложби на мъже и жени и осъзнават своята роля в разкриването на историческите несправедливости.
„Когато започвахме през 80-те години на XX век в Ню Йорк, не сме си представяли, че работата ни ще придобие такова значение и ще продължава да въздейства дори през 2025 година в България. Трогнати сме и благодарим“, споделят Кете Колвиц и Фрида Кало.

По време на откриването руската посланичка Елеонора Митрофанова беше изгонена от галерията с викове "Убийца!" и "Тук не е Москва", което привлече широк медиен интерес.
„Изкуството да си непослушна“ (The Art of Behaving Badly) продължава до 8 юни 2025 г. в Национална галерия / Квадрат 500. Тя е част от многогодишния проект на БФЖ „Фонд за артистични проекти на жени“.
Comments