top of page
vechernicamedia

"Феминистки подход" към рака може да спаси хиляди жени

Неравенството и дискриминацията между половете пречат на навременната диагноза и качествената грижа за жените по света, сочат доклади.


Здравните експерти призовават за „феминистки подход“ към рака, за да се премахнат неравенствата. Изследвания разкриват, че 800,000 жени по света умират всяка година, защото им се оказва адекватна грижа.


Ракът е един от най-големите убийци на жени и се нарежда сред първите три причини за преждевременна смърт в почти всяка страна на всеки континент.


Неравенството между половете и дискриминацията намаляват възможностите на жените да избегнат рисковете от рак и възпрепястват възможностите им да получат навременна диагноза и качествени грижи, според доклад, публикуван в Lancet.


Най-големият доклад, който проучва жените и рака в 185 страни, установи, че неравномерната динамика на властта в обществото в световен мащаб има „огромни отрицателни въздействия“ върху начина, по който жените преживяват превенциите и лечението на болестта.


Има особен акцент върху „раковите заболявания при жените“, включително на гърдата и на шийката на матката, въпреки, че ракът на белия дроб и колоректалния рак са сред първите три причини за смърт от болестта, твърдят изследователите.


Неравенствата между половете също възпрепятстват професионалния напредък на жените като лидери в проучванията, практиките и изготвянето на политика за рака, което от своя страна затвърждава липсата на превенция и грижи.


Комисията събира мултидисциплинарен и разнообразен екип от цял свят. Той включва експерти по изследвания на пола, човешки права, право, икономика, социални науки, епидемиология на рака, превенция и лечение, както и защитници на пациентите, за да анализират опита с болестта на жените по света. Тя призовава за нова феминистка програма за лечение на рак, за да се елиминира неравенството между половете.


„Въздействието на едно патриархално общество върху преживяванията на жените с рака е до голяма степен непризнато“, каза д-р Офира Гинсбърг, старши съветник по клинични изследвания в Центъра за глобално здраве на Националния онкологичен институт и съпредседател на комисията.


„В световен мащаб здравето на жените често е фокусирано върху репродуктивното и майчиното здраве, в съответствие с тесните антифеминистки дефиниции за ценността и ролите на жените в обществото, докато ракът остава напълно нерепрезентиран/недостатъчно представен. Нашата комисия подчертава, че неравенството между половете оказва значително вляние върху преживяванията на жените с рака. За да се справим с това, трябва да разглеждаме рака като приоритетен проблем за здравето на жените и да призоваваме за незабавно въвеждане на феминистки подход към него.“


Второ проучване публикувано в Lancet Global Health предполага, че 1,5 милиона преждевременни смъртни случаи от рак при жени под 70 години през 2020 г. са могли да бъдат предотвратени с елиминирането на излагането на ключови рискови фактори или чрез ранно откриване и диагностика.


Проучването анализира преждевременната смърт от рак сред жени на възраст от 30 до 69 години и установява, че още 800,000 живота могат да бъдат спасени ежегодно, ако всички жени имат достъп до оптимални грижи за рак.


(източник: aaci.org)


Например, проучване от 2019 г. установява, че само 19% от жените посетили преглед за рак на гърдата в Обединеното кралство, са били наясно, че алкохолът е основен рисков фактор за него.


„Дискусиите за рака при жените често се фокусират върху „раковите заболявания при жените“, като рак на гърдата и рак на шийката на матката“, казва д-р Изабел Сърджоматарам, съпредседател на комисията. „Но около 300,000 жени под 70-годишна възраст умират всяка година от рак на белия дроб и 161,000 от колоректален рак: две от трите най-големи причини за смърт от рак сред жените в световен мащаб.Освен това през последните няколко десетилетия в много страни с високи доходи смъртните случаи на рак на белия дроб при жените са по-високи от смъртните случаи от рак на гърдата. Тютюневата и алкохолната индустрия таргетират чрез маркетинга на своите продукти основно жените - ние вярваме, че е време правителствата да противодействат на тези действия с политики специфични за пола, които повишавата осведомеността и намаляват излагането на тези рискови фактори.“


Необходимо е и по-щателно изследване на причините и рисковите фактори за рак при жените, тъй като те са по-малко ясни в сравнение с рисковите фактори за рак при мъжете.


„От 3 милиона възрастни диагностицирани с рак под 50-годишна възраст през 2020 г., двама от всеки трима са жени“, твърди д-р Верна Вандерпуйе, съпредседател на комисията. “Ракът е водеща причина за смъртността при жените и много от тях умират в разцвета на силите си, като оставят след себе си около 1 милион деца само през 2020 г. Има важни фактори, специфични за жените, които допринасят за това значително глобално бреме - като ги адресираме чрез феминистки подход, ние вярваме, че това ще намали въздействието на рака за всички.“


За да се противопостави на отрицателното въздействие на неравенството между половете и да трансформира начините, по които жените си взаимодействат с онкологичната здравна система, комисията настоява полът да бъде включен във всички политики и директиви свързани с рака.


Комисията също така призовава за стратегии, насочени към повишаване на осведомеността на жените относно рисковите фактори и симптоми на рака, както и за увеличаване на справедливия достъп до ранно откриване, диагностика и лечение на рак.


В свързан коментар, д-р Моника Бертаньоли, директор на Националния институт по рака, която не е участвала в комисията, потвърждава, че препоръките трябва да бъдат изпълнени:


 „Постигането на равенство между половете в контекста на изследванията и грижите за рака ще изисква широко прилагане на препоръките на комисията Lancet относно, жените, властта и рака, включително всеобхватното приоритетно действие полът да бъде включен във всички политики и насоки, свързани с рака, така че да отговаря на нуждите и стремежите на жените във всичките им различия. Това е нещо, което всички можем и трябва да подкрепим. Подобрените резултати за жените се превръщат в ползи за домакинствата, общностите, обществата и света.“


Източник:

Автор: Андрю Грегъри

Превод: Златица Маркова





Comments


bottom of page