Постигането на пълно равенство между половете е все още на векове разстояние при сегашните темпове.
Светът не е на път да постигне равенство между половете до 2030 г. Опитайте с 2322.
Точно така. Според доклад, публикуван от „UN Women“ през септември 2022 г., при сегашния темп на напредък може да са необходими близо 300 години за постигане на пълно равенство между половете.
Глобалната пандемия, конфликтите, климатичната криза и острата борба срещу сексуалното и репродуктивното здраве и права на жените допълнително влошават перспективите за равенство между половете. Насилието над жени продължава да е високо; световните здравни, климатични и човешки кризи допълнително увеличава рисковете от насилие, особено за най-уязвимите жени и момичета; жените се чувстват по-несигурни, отколкото преди пандемията.
В страни като Афганистан и САЩ жените и момичетата вече имат по-малко права, отколкото са имали техните майки и баби.
В Афганистан талибаните забраниха на жените да посещават средно училище и университет, което отдалечава света от постигането на глобалната цел 5 на ООН за равенство между половете. В същото време в Иран жените и момичетата са в центъра на общонационално въстание, в което се настоява да се сложи край не само на изискванията за хиджаб, но и на самата Ислямска република. В САЩ Върховният съд гласува за отмяна на решението по делото „Роу срещу Уейд“, което гарантираше правото на аборт в САЩ. Оттогава поне 13 щата забраниха абортите, което означава, че американците в тези щати с регресивни закони срещу абортите сега имат по-малко защита на правата на човека, отколкото авторитарни режими като Саудитска Арабия.
(източник: NPR)
Ето 13 шокиращи факта за състоянието на неравенството между половете в световен мащаб днес
1. Нито една държава в света не е постигнала равенство между половете.
На глобално равнище напредъкът в областта на равенството между половете е малък след подписването на Световните цели през 2015 г.
Една трета от държавите не са постигнали напредък оттогава, а в 18 от тях неравенството между половете се е задълбочило, като най-засегнати са Венецуела, Афганистан, Алжир, Беларус, Кувейт и Еквадор.
През 2022 г. държавите с най-лоши показатели по отношение на равенството между половете са Судан, Йемен, Афганистан и Чад.
В Южен Судан са регистрирани едни от най-високите нива на принудителни бракове и родилна смъртност. В Чад детските бракове са широко разпространени и сред момичетата, което намалява образованието им и води до един от най-високите проценти на ранна раждаемост в света. Жените в Йемен не могат да сключват брак или да получават здравни грижи без разрешението на мъжкия си настойник и нямат равни права при развод или попечителство над децата. В законодателната система има малко разпоредби за защита на жените, които са обект на домашно и сексуално насилие, което прави някои жени уязвими да станат жертви на т.нар. убийства на честта.
Междувременно в Афганистан през март 2023 г. експерти на ООН разкриха, че 20 години напредък в областта на правата на жените и момичетата са били заличени след превземането на страната от талибаните.
Въпреки че нито една държава все още не е постигнала равенство между половете, деветте най-големи държави (Исландия, Норвегия, Финландия, Нова Зеландия, Швеция, Германия, Никарагуа, Намибия и Литва) са преодолели поне 80% от неравенството между половете, според годишния доклад на Световния икономически форум (СИФ) за глобалното различие между половете през 2023 г.
2. Над 380 милиона жени и момичета живеят в крайна бедност.
Това е повече от цялото население на САЩ, което живее с по-малко от 1,90 долара на ден.
(източник: UN News)
Още по-лошо е, че ако настоящите тенденции се задържат, до 2030 г. в Африка на юг от Сахара ще живеят повече жени и момичета в крайна бедност, отколкото днес. Това не е начинът, по който искаме линията на графиката да се извива.
Бедността не е неутрална по отношение на пола. Всъщност по-голямата част от бедните в света са жени. Защо? Бедността засяга непропорционално жените, защото те нямат толкова възможности като мъжете да получат образование, да работят или да притежават собственост.
3. Над 1,2 милиарда жени и момичета живеят на места, където безопасният достъп до аборт е ограничен.
Достъпът до аборт е основна част от сексуалното и репродуктивното здраве и права (СРЗП) - от съществено значение за мисията за постигане на равенство между половете и прекратяване на крайната бедност.
(източник: CBS news)
Въпреки това той продължава да бъде незаконен в редица държави и ограничен в много други, като над 1,2 млрд. жени и момичета в репродуктивна възраст (15-49 г.) живеят в държави и райони, където достъпът до аборт е ограничен, а 102 млн. живеят на места, където абортът е напълно забранен, по данни на „UN Women“.
Небезопасните аборти са водеща, но предотвратима причина за родилната смъртност. Всяка година се извършват около 25 милиона необезопасени аборта, които водят до хоспитализирането на около 7 милиона жени годишно в развиващите се страни и до 13,2 % от родилната смъртност в световен мащаб.
Последиците от непланираната бременност могат също така да попречат на жените и момичетата да продължат образованието и кариерата си, което се отразява на доходите им. Проучване, проведено в няколко африкански държави, сред които Кения, Руанда и Уганда, например, установи, че 56 % от момичетата в юношеска възраст от труднодостъпни групи, които са отпаднали от училище, са били бременни в настоящия момент или наскоро.
4. 12 милиона момичета под 18 години се омъжват всяка година.
Детският брак е формалният (или неформалният) брак на дете под 18-годишна възраст. Най-често това е бракът на младо момиче с по-възрастно момче или мъж.
Детските бракове все още са широко разпространени в много части на света и се изострят по време на хуманитарни кризи: било то конфликти, пандемии или климатични промени, като най-много страдат момичетата от най-бедните селски домакинства.
(източник: Mexico News Daily)
В доклада на ООН се посочва, че през 2021 г. почти всяка пета жена на възраст 20-24 години е била омъжена, преди да навърши 18 години, от всички общности. Момичетата от заможни семейства в Бангладеш са били принуждавани да се омъжват още като деца. Момичетата на сирийски бежанци, разселени от конфликти, са били омъжени, преди да са готови. Американски момичета от християнски семейства са били жертви на детски бракове. А момичета, живеещи в бедност в Мианмар, са омъжени за по-възрастни мъже в Китай.
За да се изкоренят детските бракове до 2030 г., напредъкът трябва да бъде 17 пъти по-бърз от този през предходното десетилетие.
5. На всеки 11 минути една жена или момиче е убита от човек от собственото си семейство.
От убийството на Сара Еверард в Обединеното кралство, извършено от служител на полицията, до подпалването на 19-годишна девойка, която отхвърлила ухажването на нападателя си в Индия - насилието срещу жени и момичета е широко разпространено по света.
(източник: The Trace)
Но жените и момичетата трябва да се притесняват не само от насилието от страна на непознати, но и от тези, които са им най-близки. В световен мащаб през 2021 г. повече от 1 от 10 жени и момичета на възраст 15-49 години са били подложени на сексуално и/или физическо насилие от страна на интимен партньор.
6. Насилствено разселените жени и момичета са повече от всякога.
Около 44 милиона жени и момичета са били принудително разселени до края на 2021 г., независимо дали поради изменението на климата, война, конфликт или нарушаване на човешките права - рекордно ниво.
За жените разселването не е краят на техните проблеми, а само началото. Те често губят собствеността си, активите си, средствата за препитание и достъпа до здравни грижи. То ги излага и на по-големи рискове от насилие, трафик и сексуално насилие.
7. 130 милиона момичета в света все още не посещават училище.
В целия свят момичетата са непропорционално по-малко образовани. Една трета от най-бедните момичета в света на възраст между 10 и 18 години никога не са посещавали училище, а в селските райони 61 % от момичетата не посещават средно училище.
(източник: TheirWorld)
Пандемията COVID-19 доведе и до повече загуби в обучението при момичетата, отколкото при момчетата, и до повишен риск от сблъсък с детски труд, насилие, основано на пола, ранни бракове и бременност.
Въпреки това образованието на момичетата е неразделна част от почти всеки аспект на прекратяването на крайната бедност. Когато момичетата получават качествено образование, това се отразява благоприятно на всички сфери на живота им и на общностите. Задържането на момичетата в училище подпомага икономическия растеж, насърчава мира и помага в борбата с изменението на климата. Жените, които завършват средно образование, получават по-високи доходи, като всяка допълнителна година обучение увеличава доходите на момичето като възрастен с до 20 %.
8. Жените поемат милиарди часове неплатени грижи за децата в световен мащаб.
Може да ви бъде простено, ако си помислите, че жените, които вършат всички домакински задължения, са на последно място в списъка с приоритети за равенство между половете. Това е само малко миене, нали?
(източник: Scroll.in)
Тези часове се натрупват, особено за жените и момичетата, които живеят в бедност и са от маргинализирани групи и това ги възпрепятства да посещават училища и да работят.
Това явление се нарича неплатен труд за полагане на грижи. Непризнат и недооценен, този невидим труд се пада основно на майките и дъщерите.
Пандемията, както при повечето неща, влоши положението. През 2020 г. затварянето на училища, детски градини и ясли доведе до допълнителни около 512 милиарда часа неплатени грижи за децата на жените в световен мащаб. Това са над 57 000 десетилетия неплатен труд.
9. През 2022 г. почти 1 на всеки 4 жени е изпитвала недостиг на храна.
Светът е в плен на безпрецедентна и нарастваща криза на глада. Опустошителната съвкупност от конфликти, климатични промени и COVID-19 вече постави под огромно напрежение някои от най-бедните хора в света, но войната срещу Украйна сега заплашва да тласне милиони хора към най-острата класификация на глада, която съществува: глад.
(източник: aa.com)
Жените са по-склонни да изпитват недостиг на храна от мъжете, а разликата между половете се увеличава. През 2022 г. в световен мащаб почти 1 на всеки 4 жени е изпитвала умерена или тежка продоволствена несигурност - и според прогнозите тя само ще се влошава, ако не се предприемат незабавни действия.
10. Може да са необходими още 286 години, за да се премахнат дискриминационните закони за жените и момичетата.
Законите, които закрепват равенството между половете, като например заплащането на мъжете и жените с еднакви пари за една и съща работа, забраняват дискриминацията срещу жените и гарантират равни права, са от решаващо значение за осигуряване на равни законови права и защита на жените. Но в много страни все още има пропуски и при сегашните темпове може да отнеме до 286 години, за да се осигурят тези правни рамки.
11. Само 1 на всеки 3 мениджъри или ръководители е жена.
Според доклада „стъкленият таван” продължава да се държи здраво и ще продължи да се държи още известно време - по-точно 140 години, докато жените постигнат равнопоставеност при сегашния темп на промяна.
(източник: psychologicalscience.org)
12. Жените заемат едва 26,5 % от местата в парламента
Към януари 2023 г. жените ще заемат малко над една четвърт от местата в парламентите по света. Само 13 държави, предимно в Европа, имат кабинети с равнопоставени полове.
Това няма да се промени скоро, като най-ранната дата за постигане на равноправие се предвижда за 2062 г.
13. Жените печелят само 77 цента на всеки долар, който печелят мъжете.
Въпреки че глобалната разлика между половете леко се е свила между 2022 и 2023 г., жените все още печелят по-малко пари през целия си трудов живот от мъжете.
Факторите, които допринасят за тази неравнопоставеност в благосъстоянието на жените и мъжете, са разликите в заплащането на мъжете и жените, неравностойните траектории на кариерно развитие, разликите във финансовата грамотност на жените и мъжете и събитията в живота.
Според Световния икономически форум например при оперативните длъжности на първа линия общата разлика в богатството на половете възлиза на 11 %; при професионалните и техническите длъжности разликата в богатството на половете се увеличава почти три пъти до 31 %, а при висшите експертни и ръководни длъжности тя се увеличава още повече до 38 %.
Източник:
Автор: Тес Лолъри (Tess Lowery)
Превод: Мария Испиридонова
Comments