Жени в Иран разказаха пред Би Би Си как онлайн дейността им е била шпионирана от властите, което довежда до арести, заплахи и побои.Иран засили наблюдението след общонационални протести срещу властта, водени от жени, след смъртта в полицейския арест преди две години на 22-годишната Махса Амини, арестувана за това, че не е носила правилно хиджаба си.
Подобно на много от жените, вдъхновени от протестите, Алеф публикува снимка в социалните медии, разкриваща косата ѝ, която се развява свободно на публично място. Това беше обикновен акт на солидарност с движението срещу насилственото носене на хиджаб.
(източник: CNN)
„Не ми пукаше достатъчно, за да скрия коя съм или къде е направена снимката“, каза тя. „Исках да кажа „ние съществуваме“.
Снимката е видяна от властите, които се опитват да смажат протестите, и Алеф е арестувана.Тя казва, че е била със завързани очи, с белезници и отведена на неизвестно място, където е останала в изолатор близо две седмици и разпитвана многократно в продължение на две седмици.
В един разпит тя казва, че изтезаващите я са се опитали да изтръгнат признание от нея. Тя била накарана да предаде телефона си на маскирани пазачи, които прегледали публикациите ѝ и снимки в социалните мрежи.
Снимките показват, че тя е участвала в протести и че е по нея е стреляно от силите за сигурност с водни оръдия. Разпитващите я обвиняват, че работи за САЩ.
Алеф, наред с други неща, е обвинена в „публично появяване без хиджаб“ и „насърчаване на корупция и блудство“.Тя е призната за виновна и въпреки че получава условна присъда,е наказана и с 50 удара с камшик.„Мъж офицер ми каза да сваля палтото си и да легна“, каза тя. „Той държеше черен кожен камшик и започна да ме удря по цялото тяло.
Беше много болезнено, но не исках да покажа слабост.”Нейната история е подобна на тази на други две жени и един мъж, с които разговаряхме в Иран. Всеки от тях ни каза, че е бил задържан и привикан в съда за извършване на „пропаганда срещу държавата“. Всички те получават условни присъди. Алеф обаче е и бичувана 50 пъти.
Време в затвора
В печално известния затвор “Евин” в Техеран жените разказват, че могат да се къпят 1-2 пъти седмично, нямат регулярен достъп до тоалетна и трябва да се молят, за да получат менструални продукти.
Случат с Косар Ефтехари също разтърси социалните медии - тя е арестувана и обвинена в престъпления, включително „пропаганда срещу държавата“, „обида на свещени вярвания“, „смущаване на общественото мнение“ и „богохулство“.
(източник: DW)
Един месец след смъртта на Махса Амини, Косар е простреляна в областта на гениталиите от офицер от отряд за борба с безредиците с пистолет за пейнтбол. Миг по-късно той я простреля отново, този път в очите "с усмивка на лицето". Тя моментално чу как дясното ѝ око „пука“ и ослепява.Шокиращият инцидент е заснет и публикуван в Instagram. Въпреки нараняванията и травмите си, Косар стана по-активна онлайн, което я превръща в основна цел на засилено наблюдение.
Тя казва, че по време на нейния процес стотици публикации в социалните медии, включително нейни снимки без хиджаб, са били използвани като доказателство от прокурора.Косар е призната за виновна и осъдена на четири години и три месеца затвор. Освен това ѝ е забранено да използва социални медии и смартфони в продължение на пет години.За да избегне присъдата, Косар бяга в Германия, където се застъпва за иранските жени на публично ниво. По-рано тази година тя говори с мисията на ООН за установяване на факти за Иран (FFMI) за своя опит и това, което те наричат „престъпления срещу човечеството“.
Екосистема за наблюдение
Иранските власти задушават протестите и това, което смятат за подривна дейност, от години, включително чрез увеличаване на държавния контрол върху живота на хората онлайн.
(източник: Wired)
Спиране на достъпа до интернет, фишинг техники и хакване на телефони и данни, са част от техните приоми. Западните приложения като Instagram, X и Telegram са блокирани, но много иранци са заобиколили това с инструменти като виртуални частни мрежи (VPN), помагащи им да прикрият местоположението си.
Властите също са разработили инструменти като приложението Nazer, което позволява на полицията и доброволците, проверени от правителството, да докладват жени без хиджаб.
Източник:
Превод: Катерина Георгиева
Comments