top of page
  • vechernicamedia

Южна Корея предлага момичетата да влизат в училище по-рано, за да "имат време" да раждат


Критиците определят като "абсурдна" идеята на подкрепения от правителството мозъчен тръст, тъй като страната се опитва да се справи с намаляване броя на населението.


Правителствен мозъчен тръст в Южна Корея предизвика гняв, след като предложи момичетата да започнат начално училище една година по-рано от момчетата, тъй като тази мярка може да повиши ниската раждаемост в страната.


В доклад на анализатори от Корейския институт за публични финанси се казва, че създаването на едногодишна възрастова разлика между момичетата и момчетата в училище би ги направило по-привлекателни един за друг, когато достигнат брачна възраст.


Твърдението се основава на идеята, че мъжете са естествено привлечени от по-млади жени, тъй като те съзряват по-бавно. На теория тези жени биха предпочели да се омъжат за по-възрастни мъже.


(източник: LanguagePro)


„Като се има предвид, че нивото на развитие на мъжете е по-бавно от това на жените, постъпването на жените в училище с една година по-рано би могло да допринесе за това мъжете и жените да се смятат за по-привлекателни, когато достигнат подходящата възраст за сключване на брак” се казва още в доклада. 


В него се добавя: „Ако има желание за сключване на брак, то със сигурност може да се предположи, че има желание за срещи. Това обаче не води непременно до успешни запознанства. За да се подобри това, в тази категория могат да се включат политики, които организират срещи, подобряват социалните умения и подпомагат саморазвитието, за да се повиши привлекателността на човека за противоположния пол.”


Това предложение е една от няколкото идеи, предложени за справяне с демографската ситуация в Южна Корея.


Shin Gyeong-a (Шин Гьонг-а), професор по социология в университета Hallym, заяви пред вестник Korea JoongAng Daily: „Това, че подобен доклад, без никаква проверка, е публикуван в демократична страна - от държавен изследователски институт, който ще оценява мерки за справяне с ниската раждаемост в бъдеще, е нелепо.”


Лидерът на основната опозиционна партия Lee Jae-myung (Лий Дже Мюн) определи препоръките в доклада като „абсурдни" и добави: "Трябва да предприемем фундаментални мерки на макроравнище [срещу ниската раждаемост].”

Критиките продължават онлайн. Един от потребителите на платформата „Naver“ заяви: „Наистина ли гледат на хората, на децата, като на репродуктивни инструменти? Отвратително.”


Друг пише, че предложението е „по-лошо от това да им се забрани да имат деца”, а други се оплакват, че за финансирането на доклада са използвани парите на данъкоплатците. „Вместо това те трябва да предложат политики за създаване на подходяща среда за отглеждане на деца”,  казва един потребител.


В отговор на критиките институтът заяви, че финансираният от държавата доклад съдържа мненията на отделните автори и не отразява непременно официалното му становище относно правителствените мерки за повишаване на раждаемостта. Гардиън се обърна към института за коментар.


Раждаемостта в Южна Корея е най-ниската в света - ’0,72 деца на жена. Този показател е още по-нисък в столицата Сеул, където според прогнозите на властите населението ще намалее от 9,4 млн. през 2022 г. до 7,9 млн. през 2052 г.





(източник: koreajoongangdaily)    





За тази тенденция се обвиняват високите разходи за отглеждането и образованието на деца, липсата на жилища на достъпна цена, както и очакването, че жените ще се посветят изцяло на семейството, вместо съчетават работата със семейния живот.


Миналият месец столичното правителство на Сеул съобщи, че ще предложи до 1 млн. вона (775 GBP = 1794 лв) на двойки, на които са отменени процедурите по стерилизация. Същевременно националното правителство обмисля да увеличи еднократните финансови стимули за раждане на деца до 77 000 британски паунда (=близо 180 хил. лв.) 


Това лято 100 филипински домашни помощници и детегледачки ще пристигнат в Южна Корея в рамките на пилотна програма, чиято цел е да намали натиска върху работещите жени, които се страхуват, че ще трябва да напуснат работата си, ако имат деца.


Източник:

Автор: Джъстин МакКъри (Токио) и Рафаел Рашид (Сеул)

Превод: Радостина Борисова


Commentaires


bottom of page