Хомофобският и трансфобски закон на партията Грузинска мечта „За защита на семейните ценности и непълнолетните“, приет през септември, влезe в сила от 2.12.
Репресивният закон, въведен като част от изпълнената с омраза предизборна кампания на Georgian Dream, налага ограничения върху свободата на изразяване, забранява операциите за утвърждаване на пола и правните процедури за признаването му, потвърждава забраната за еднополови бракове и въвежда цензура в медиите и образованието.
Законът забранява осиновяването и отглеждането на деца от ЛГБТ+ родители и приравнява хомосексуалността с кръвосмешението. В допълнение към вече незаконните еднополови бракове, са ограничени и други алтернативни форми на граждански съюз за нехетеросексуални двойки, а 17-и май е обявен за официален празник - ден на „семейна святост и уважение към родителите”.
(източник: NBC News)
Датата е целенасочено избрана от Грузинската православна църква, за да противостои на Международния ден за борба с хомофобията, трансфобията и бифобията, отбелязван на същия ден.
Законът „отразява драконовските мерки, приложени в Русия на Путин през последното десетилетие, закони, специално въоръжени срещу критиците на режима и ЛГБТ+ общността, като същевременно служат като инструмент за хибридна война за подкопаване на демократичните институции отвъд границите на Русия”, казват от „Tbilisi Pride”, грузинска куиър активистка група.
Според групата „фундаментално репресивният, фашистки закон” е „предназначен да консолидира властта им, да институционализира репресиите и драстично да промени геополитическата траектория нацията”.
Законът влиза в сила около месец, след като официалните резултати от това, което мнозина смятат за фалшифицирани избори, донесе победа на „Грузинска мечта”, докато протести бушуват по улиците на Грузия след обявяването на партията за замразяване на процеса на присъединяване на страната към ЕС.
„Популяризация” и цензура
Законът е насочен специално към транс хората, като ги лишава от правото на хирургични и законни процедури за утвърждаванe на пола, в допълнение към общите ограничения над свободата на изразяване. Ден след като парламентът прие закона, Кесария Абрамидзе, известна грузинска транс жена и модел, беше брутално убита с десетки прободни рани от бившия си приятел.
Законодателството и неговите неясни разпоредби обаче също така оставят много място за още повече репресия, включително над медиите и академичните среди. Той ограничава популяризирането на „отнасянето на лицата към нито един от биологичните полове и/или към пол, различен от техния биологичен пол”, както и „популяризирането” на еднополовите връзки „или кръвосмешението” от разпространители (телевизия и радио), в реклами, на всички нива на образование, включително университети и при пряка комуникация с непълнолетни. Това включва цензурата на интимни сцени на еднополови двойки по време на излъчване на „творчески произведения”. Събранията и демонстрациите с подобни „популяризиращи” сцени също са забранени.
Той определя популяризирането на действия, които „от гледна точка на обективен наблюдател”, изобразяват ЛГБТ+ проблемите по „положителен” начин. Тези разпоредби подхранват опасенията, че законът ще бъде използван за засилване на вече налагащите се ограничения срещу критични медии, университети и академични среди.
(източник: Radio Free Europe)
Чрез въвеждането на „обективен наблюдател”, държавата „влиза в университета като контролер на създаването, съхранението и предаването на знания”, споделя Марин Читашвили, професор по психология в Тбилиския държавен университет.
Според него понятието „обективен наблюдател” е инструмент за налагане на контрол върху академичните среди, включително чрез освобождаване от „нежелани лица”, нарушаващи законово определените норми.
Ограниченията бяха защитавани от Патриаршията на грузинската православна църква, често смятана за една от най-уважаваните институции в консервативната страна. Законът се противопоставя на много западни държави, местни организации на гражданското общество и президента Саломе Зурабишвили, които отказаха да подпишат законопроекта и оставиха на председателя на парламента Шалва Папуашвили да го приеме.
Експерти смятат, че разпоредбите на законодателството противоречат на основните принципи на конституцията на Грузия и на практиката на Европейския съд по правата на човека.
Пасажът следва влизането в сила на Закона за чуждестранните агенти, друг репресивен законодателен акт, предназначен по подобен начин да заглуши и заклейми несъгласието. Властите все още не са го приложили напълно и остава неясно кога и колко стриктно ще се прилага законът срещу ЛГБТ+, но вече се смята, че той нанася щети чрез стигматизиращия си ефект. В страна, изпълнена с хомофобия, членовете на куиър общността вече страдат от дискриминация и враждебност, както и многократни възпрепятствания на правото на мирни събрания.
„Това фашистко законодателство ще заличи основните граждански свободи, които формират основата на демократичното общество, но най-вече ще заличи нас – истинските човешки същества, които сме ваши роднини, приятели, съграждани”, се казва в изявлението на „Tbilisi Pride”.
Източник: https://civil.ge/archives/640509
Авторка: Nini Gabritchidze
Превод: Катерина Георгиева
Comments