top of page
  • Facebook
  • Instagram

Близо 80% от ЛГБТ+ срещат сексуален тормоз на работното място

vechernicamedia

Нежеланото сексуално внимание и поведение са вечен проблем на работното място, но сексуалният тормоз над куиър хората често е пренебрегван.  Проучванията показват, че ЛГБТ+ хората се сблъскват със сексуален тормоз на работното място, в образователни и обучителни институции, в непропорционално по-висок процент от хетеросексуалните жени.


Данни от проучване, проведено през 2023 г. показват, че повече от 1000 ЛГБТ+ млади хора на възраст между 14 и 30 години, се срещат с такова насилие ежедневно, а повече от ¾ са преживели сексуален тормоз на работното място.


Тревожна статистика 


Този сексуален тормоз се случва във всички сектори на заетостта, но най-честите сектори, в които се регистрира, са:- хотелиерски и ресторантьорски услуги- търговия на дребно - административни и поддържащи услуги - финансови и застрахователни услуги.Сексуалният тормоз се извършва предимно от по-възрастни мъже, като 46% от това насилие се извършва от колеги, а 31% от клиенти или ползватели на определени услуги.


Заплахи за „оправяне” чрез сексуално насилие


Много и предимно млади ЛГБТ+ хора биват набелязвани и тормозени, а най-честите форми включват нежелани сексуални коментари, натрапчиви въпроси относно самоличността, телата и сексуалния живот, както и нетърсени сексуални шеги относно идентичността им. 


Обезпокоително е, че това поведение е свързано и със заплахи за „поправяне” на пола и идентичността на младите хора. Тези заплахи са по-често насочени към млади жени и транс хора.По-голям дял млади транс хора (80%) са преживели сексуален тормоз на работното място, отколкото техните цисджендър връстници (74%).ЛГБТ+ хората не са сигурни дали техният опит със сексуален тормоз на работното място е всъщност сексуален тормоз.


Това се дължи на стереотипите около сексуалния тормоз на работното място, идващи предимно от опита и знанието за насилие, преживяно от   хетеросексуалните жени. Неосведомеността и липсата на разбиране за това как сексуалният тормоз се пресича с хомофобията, би- и трансфобията допринасят за тази несигурност. Тази липса на разбиране преобладава и сред колегите и мениджърите на работното място.


Колкото по-млад е човек, толкова по-вероятно е да е бил сексуално тормозен на работното място. Младите хора имат по-малък опит в отношенията и често са наети на случайни и нископлатени позиции с ограничена сигурност на работното място.Те често вярват, че нямат друг избор, освен да толерират сексуалния тормоз от колеги и клиенти. Това се дължи на опасенията относно очакванията на работодателите и страховете от загуба на работата, бонусите и бакшишите.


ЛГБТ+ младите хора с повече от една идентичност са по-уязвими към сексуален тормоз на работното място.Сред куиър хората с увреждания 83% съобщават, че са преживели сексуален тормоз на работното място, процент, значително по-висок от тези на без увреждане.Стереотипите, свързани с етническата принадлежност на ЛГБТ+ хората, също допринасят за типа сексуален тормоз на работното място, които са преживели. 


източник: Florin/Roebig
източник: Florin/Roebig

Култури, които обезсърчават докладването на насилие


Сексуалният тормоз над ЛГБТ+ млади хора се случва особено на работни места, където хомофобията, би- и трансфобията се толерират без намеса.Тези места не успяват активно да прилагат мерки за справяне или предотвратяване на сексуалния тормоз на работното място. Среда, която нормализира предразсъдъците, дискриминацията и насилието, обезсърчава докладването на тези инциденти.


Трябва да се отбележи, че 75% от ЛГБТ+ хората не съобщават за сексуален тормоз, който са преживели на работното място, а тези, които са докладвали, са недоволни от процеса и резултатите. Пътищата за докладване на сексуален тормоз на работното място се разглеждат като опасни, неподкрепящи и лишени от поверителност.


Те също така не успяват да гарантират последствия за извършителите на насилието. Проучването  показва, че за 80% сексуалният тормоз на работното място е повлиял негативно на психичното им здраве. В резултат на този тормоз 42% от потърпевшите са изпитали негативни чувства относно своята идентичност.


Повече от половината млади хора съобщават, че сексуалният тормоз на работното място е вреден за кариерата им, а 22% съобщават за финансови последици, включително намаляване на смените, уволнение и натиск да напуснат работата си, защото оставането не е безопасно.




Източник:



Превод: Катерина Гeоргиева

Comments


bottom of page