Близо 80 % от разселените и засегнати от климатичните промени са жени и само 33% от тях взимат решения, свързани с климата.
(източник: Eco Veg Project)
С нарастването на климатичните промени жените и младите момичета остават в най-висока степен застрашени от насилие, разселване и бедност.
1. Living seawalls: Видово разнообразие в морето
Living seawalls се занимава с морска екология и в изграждането му са вложени повече от 20 години опит и проучвания. Този проект е отговор-отпор на продължителното застрояване на морските пространства и унищожаването на животински и растителни хабитати. Първоначалните тестове и изследвания са проведени в Австралия и показват, че след 1-2 години видовото разнообразие се е покачило с 36%.
(източник: Action Change)
Ето и лидерите в екипа, стоящ зад създаването на проекта са (проф. Мелани Бишъп, проф. Катрин Дафорн, д-р Мариана Майер Пинто, д-р Ариа Лий).
2. Toucan rescue ranch: Опазване на дивите животни
Мисията на ранчото е да спасява, възстановява и в последствие пуска на свобода диви животни, попаднали пад тяхната грижа.
(източник: toucan rescue ranch)
Ранчото се намира в Коста Рика и е започнало като рехабилитационен център само за тукани, по-късно за различни видове птици и в момента е център приютяващ множество животински видове. Фокус са и образователните програми и проучвания, които да гарантират бъдещето на местната дива природа. Сред основателките и изпълнителна директорка е Лесли Хоул.
(източник: LinkedIn)
3. Gjenge Makers: Рециклиране и опазване на природата
Nzambi Matee е основател и компанията използва пластмасов отпадък, който иначе би попаднал в природата, за да създаде строителни материали, които са както здрави, така и по-леки от използвания бетон, но и естетически издържани.
(източник: What design can do)
Базирана е в Кения с мисия да разшири дейността си из цяла Африка. Стремежът на компанията е да подпомага местната общност като осигури алтернативни, финансово достъпни и устойчиви градивни блокове за строителните нужди. Освен усилията насочени към рециклиране и опазване на околната среда, Gjenge също създава възможности за работни места за младежи и жени.
(източник: Atlas of the future)
4. C16 Biosciences and Palmless: Алтернативата на палмово масло и изсичане на дървета
Сара Тику е съоснователка и главен изпълнителен директор, чиято компания. разработва алтернатива на палмовото масло, използвайки и проучвайки свойствата на различни видове мая да произвежда определен вид олио при преработката на захари. Полученият резултат вече е част от пазара като основна съставка в продуктите на Palmless.
(източник: Genetic Engineering and Biotechnology News)
Защо намаляването на употребата на палмово масло е важно? То е най-разпространената растителна мазнина в света, а способите за придобиването му са отговорни за мащабни горски изсичания по света. Проучванията на С16 показват: бактериите в лабораторията им могат да произведат същото количество продукт за седем дни, за което на палмово дърво са нужни седем години.
5. Mukuru Clean Stoves: Незамърсяващи и безопасни печки
Шарлът Магайи е основателка и главна изпълнителна директорка на компания в Кения.. За Шарлът мисията на компанията е и лична. След като здравето на нея и дъщеря ѝ страда заради употребата на стара печка за готвене, Шарлът решава да промени тази реалност, от която са пострадали множество семейства.
(източник: The Earthshot prize)
Така се появява Mukuru Clean Stoves, чиято цел е да осигури безопасни, финансово достъпни и незамърсяващи въздуха домашни печки, произведени, използвайки отпадъчен метал.
(източник: Sustainble Earth)
Още жени с важни еко мисии:
Autumn Peltier - активистка, която се бори за чиста вода за коренното население на САЩ. Известна е и като “Водният боец”
Naelyn Pike- Активистка за правата на коренното население на САЩ и еко лидерка, която се бори за опазване на свещените земи на коренното население.
Elizabeth Wathuti - Основателка на “Green Generation Initiative” и еко активистка, която учи млади хора на любов към природата. Заедно са засадили над 30,000 растения из Кения.
Източници:
@femalequotient
Превод: Мария Христова
Comments